Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asil Nadir’i iade etti

Zimmet suçlamasıyla 2012’de ’de tutuklanarak 10 yıl hapse mahkum edilen işadamı Asil Nadir Türkiye’ye iade edildi

Giriş Tarihi: 22.4.2016
İngiltere Asil Nadir’i iade etti
Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, zimmet suçundan yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunduğu 'den Türkiye'ye iade edildi. Hangi şartlar altında Türkiye'ye iade edildiği açıklanmayan Nadir, havalimanında gözaltına alındıktan sonra Silivri Cezaevi'ne götürüldü. Asil Nadir, iade kararının onaylanmasının ardından İngiliz polisinin eşliğinde Londra Heathrow Havaalanı'ndan Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla Türkiye'ye gönderildi. Nadir'i taşıyan uçak 22.10 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

APRONDA GÖZALTINA ALINDI
Uçaktan elinde büyük bir valizle inen Nadir, polislerce gözaltına alınarak Atatük Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 74 yaşındaki Asil Nadir'in hangi şartlar altında Türkiye'ye iade edildiğiyle ilgili ise bir açıklama yapılmadı. Nadir'in, cezasının yarısının tamamlanmasının ardından şartlı tahliye koşullarından yararlandığı ve yasal işlemlerin ardından KKTC'ye gideceği ileri sürüldü. Ancak poliste ifadesi alınan Nadir, Silivri Cezaevi'ne götürüldü. Nadir, cezasının son bir yılını Türkiye'de geçirmek amacıyla daha önce İngiltere Adalet Bakanlığı'na da başvuru yapmıştı.

EN ZENGİNLER LİSTESİNDEYDİ
İngiltere'de yaklaşık 6 yıldır tutuklu bulunan Asil Nadir'in sahibi olduğu ve gıda, elektronik ve hizmet sektörlerinde de faaliyet gösteren Polly Peck Holding, 1980'li yıllarda Londra Borsası'nda hızla büyümüş, şirketin bazı hissedarları yatırımlarının bin katı para kazanmışlardı. Nadir, 1990 yılında Sunday Times gazetesinin İngiltere'nin en zenginleri listesinde 36'ncı sıradaydı. Ancak İngiltere Ağır Dolandırıcılık Masası'nın Asil Nadir'le bağlantılı bir şirketi basmasının ardından Polly Peck hisseleri hızla düşmüş, şirket de 1991'de iflas etmişti. Nadir, zimmetle suçlanması üzerine 1993'te özel uçağıyla gittiği KKTC'de yaşarken kendi isteğiyle 2010'da Londra'ya dönmüştü. 2012'de tutuklanan Nadir, 29 milyon sterlini zimmetine geçirmek suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Türkiye ve KKTC'de de büyük yatırımlar yapan Asil Nadir'in 1962'de evlendiği Ayşegül Tecimer'den 2 oğlu bulunuyor. 1989'da Tecimer'den boşanan Nadir, 2005'te kendisinden 43 yaş küçük Filistinli sekreteri Neriman Nur ile ikinci evliliğini yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere Asil Nadir’i iade etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN