Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsanlarla kıran kırana pazarlık

’da 12 gün önce 6 Türk denizciyi kaçıran korsanlara ulaşıldığı belirtildi. Yüklü miktarda fidye isteyen korsanlarla görüşmelerin olumlu şekilde sürdüğü ifade edildi

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Korsanlarla kıran kırana pazarlık
'da 12 gün önce korsanlar tarafından kaçırılan 6 kişilik Türk mürettebat için korsanlar firma ile temasa geçti. SABAH'a konuşan Kaptanoğlu Denizcilik'in avukatı Fehmi Ülgener "Sonunda korsanlardan beklediğimiz u aldık. 4'ü kaptan olmak üzere 6 kişiden oluşan mürettebatımızın hepsinin durumları iyi. Kendileri bize ulaşıp bizden yüklü miktarda fidye talep ettiler. Korsanlarla görüşmelerimiz telefon aracılığıyla sürüyor. En yakın zamanda denizcilerimizi teslim alacağız" dedi.

SAĞLIK DURUMLARI İYİ
Kaptanoğlu Denizcilik'e ait Malta bayraklı Türk bandıralı 148 metre boyundaki M/T Puli adlı kimyasal sıvı yüklü tanker, 10 Nisan'da Kamerun'a doğru seyir halinde bulunduğu sırada Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğradı. Türkiye saati ile 04.00'te yaşanan baskında korsanlar, 19 kişinin bulunduğu gemide aralarında 4 kaptanın bulunduğu 6 Türk denizciyi kaçırdı. Yaklaşık 12 gündür korsanlar tarafından kaçırılan mürettebat ile ilgili sadece sağlık durumlarının iyi olduğu paylaşılmıştı. Son yaşanan gelişmede kaçırılan mürettebattan İlkay Olgun, Haluk Buran, Furkan Topçu, Mehmet Babacan, Şükrü Dömbek ve Eray Falay ile ilgili korsanlar geminin sahibi firma Kaptanoğlu Denizcilik'e telefonla ulaştı. Korsanlar ismi geçen 6 denizci için firmadan yüksek miktarda fidye talep etti.

AİLELER ENDİŞELİ
Ülgener, daha önce de gemilerinin kaçırıldığının ancak ilk kez personele yönelik bir saldırı yaşadıklarının altını çizerek "Korsanlar beklediğimiz üzere telefon yoluyla bizimle temasa geçti. Söylediklerine göre şu an Nijerya'dalarmış. Yüksek miktarda fidye talep ettiler. Ama hiçbir sorun yok. Görüşmelerimiz olumlu bir şekilde devam ediyor. Umuyorum ki en yakın zamanda mürettebatımızı teslim alacağız" diye konuştu. Kaçırılan denizcilerinin ailelerinin de endişeli bekleyişlerinin devam ettiğini söyleyen Ülgener, şöyle devam etti: "Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve diğer ilgili makam ve kurumlarımız ile ilk baştan beri yakın temas halindeyiz. Konuyla ilgili yeni bir gelişme olursa tekrar kamuoyunun bilgisine sunacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsanlarla kıran kırana pazarlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN