Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süper çocuklar Külliye’de misafir

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Süper çocuklar Külliye’de misafir

Dünyanın en hızlısı, ’nin en duyarlısı... Evlatların en vefalısı, matematiğin küçük dehası... Birbirinden özel çocuklar Külliye’de Cumhurbaşkanı’nın konuğu olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında dünyanın en hızlı okuma rekoruna sahip, bayrak duyarlılığı olan, toplumsal meselelere kayıtsız kalmayan, özel yeteneklilerin de bulunduğu 200 çocuğu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 81 ilden belirlediği 81 çocuğun yanı sıra 30'u şehit ve 32'si gazi çocuğu olmak üzere, 22 üstün yetenekli, 6'sı özel eğitim kurumlarından ve 29'u da sevgi evlerinden gelen, 200 Külliye'de aynı sofra etrafında buluşacak.

ERDOĞAN: AVRUPA'DA İKİNCİ, DÜNYADA DÖRDÜNCÜYÜZ
VATANSEVER BEREN
'nin hafızasına kazıdığı 'bayrağı öpen çocuk' da masada yerini alacak. Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde, rüzgârın etkisiyle yüzüne çarpan bayrağı üç kez öperek, alnına koyduğu güvenlik kamerası kayıtlarına yansıyan ve sosyal medyada büyük ilgi gören 8 yaşındaki Beren Nafi Alsan bu davranışının ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından misafir edilerek alacak.

HIZLI TARIK, ÜTÜCÜ İKİZLER
Hataylı 4. sınıf öğrencisi Tarık Yiğit Cumhurbaşkanı'nın önemli konuklarından biri. "Çılgın Öğretmen" adlı kitabın 67 sayfasını 1 dakikada okuyarak, 11 bin 725 kelimeye ulaşan Tarık, ABD'li Mariel Aragon'un 6 bin olan rekorunu ikiye katlayarak, "Dünyanın en hızlı okuyan insanı" olmuştu. Annelerinin ütü yaparken yorulmaması için "Otomatik ütü projesi" geliştiren Kayserili ikizler Tarık ve Rümeysa Mut da Külliye'nin konukları arasında.

MATEMATİKÇİ KAAN, DEHA PİYANİST İREM
Yemeğin 'sanatçı' davetlisi ise Yalova'da yaşayan 8 yaşındaki görme engelli ve otistik Fitöz... İrem, Ludwig van Beethoven, Georges Bizet gibi ünlü bestecilerin eserlerini piyanoda çalabiliyor. Yetenekli misafirlerden bir diğeri Balıkesirli 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi Kaan Yıldırım... Kaan, 2, 3 ve 4 basamaklı sayılarla zihninde dört işlemi yaparak, sonucu saniyeler içinde bulabiliyor.

MUCİT AHMET, HASSAS ÜMMÜ
İstanbul'da yaşayan, henüz 5 yaşında olmasına rağmen, 1 ayda okuma yazma öğrenen ve Soma faciasından etkilenerek madenci kıyafeti tasarlayan Ahmet Yiğit Başoğlu, Külliye'nin mucit konuğu olmayı başardı. Uşak'tan ilkokul 4. sınıf öğrencisi Ümmü Gülsüm Naz da bilgisayar almak için kumbarasında biriktirdiği 450 lirayı Esad ve Rus güçlerinin saldırıları nedeniyle zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenleri'ne bağışladığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından misafir edilecek.

DÜRÜST CİHAN
Kırıkkale'de yaşayan 11 yaşındaki Cihan Yılmaz ise 'dürüst vatandaş' olmanın keyfini Cumhurbaşkanı ile yaşayacak. Küçük Cihan Kurtuluş Mahallesi'ndeki evlerinin önünde yol kenarında bulduğu bir miktar parayı Cumhuriyet Polis Karakolu'na teslim ettiği için haberlere konu olmuştu.

'TAYYİP AMCA HİÇBİR ŞEYDEN KORKMA...'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çocukların gönderdiği mektup, şiir ve tebrikler, "Minik Kalplerden Recep Tayyip Erdoğan'a Mektup ve Şiirler" isimli kitapta toplandı. Erdoğan, kendisine mektup, şiir ve tebrik gönderen bu 15 çocuğu da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlayacak. Çocuklar, mektuplarında Erdoğan'dan çeşitli isteklerde bulundu. Kimi çocuk, Erdoğan'dan babasına sigarayı bıraktırmasını, kimi çocuk evlerinin yakınına park yapılmasını isterken, Erdoğan'ı evlerinde misafir etmek isteyenler de oldu. Hayrunnisa Dağaşan, mektubunda, "Tayyip amca hiçbir şeyden korkmayın, dualarımız sizinle. Ellerinizden öperim" dedi.

KÜLLİYE HEYECANI
CumhurbaşkanlığI Külliyesi'nde kabul edilecek çocuklar, resepsiyon gününü heyecanla bekliyor. Edirneli Ecrin Naz Güzar (7), Ankara'yı ilk kez görecek. Güzar, "Atatürk'ü Anıtkabir'de ziyaret edeceğiz. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tanışacağım. Davet edenlere teşekkür ederim" dedi. Kırklarelili Ziya Gökalp İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Ege Keçici de Külliye'ye gireceği günün hayalini kuruyor. Keçici, "Cumhurbaşkanı ile tanışmayı çok istiyordum ve hayalim gerçek olacak" şeklinde konuştu.

Dünya çocukları Külliye'de çınar ağacı dikti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süper çocuklar Külliye’de misafir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN