Minikler için renkli bir dünya

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Minikler için renkli bir dünya

Uzmanlar, renk seçimi konusunda çocukları bırakmak gerektiğini söylüyor. Kendi seçtikleri renkleri kullanan çocuklar, kendilerini daha iyi ifade ediyor. Ayrıca enerjileri ve kendilerine güvenleri artıyor

Çocukların renklerle ilişkilerini hiç düşündünüz mü? Dünyamıza renk katan minikler, kendi dünyalarını nasıl renklendiriyor acaba? Colourfit Renk Danışmanı ve Eğitmeni Oya Komar, Harpers Bazaar dergisinin Baby&Kids ekine çocukların renklerle iletişimini değerlendirdi...
Renk konusunda çocuğu ne kadar özgür bırakmak doğrudur?
Çocukların, yetişkin bir birey olduklarında keyifle kullanacakları renk tonları; kültürel veya sosyal bir seçim değil, ağırlıklı olarak sezgisel bir seçimdir. Yetişkinlerden daha hassas olan çocukları, renk seçimlerinde bırakmak gerekir. Çocuklar; bebeklikten belli bir yaşa kadar birincil ve ikincil renkleri daha iyi algılıyor. Minikler, tonları ayrıştırmaya başladıktan sonra ise bir renk beğenisi oluşuyor.

KENDİNİ İFADE EDEMEZ

Renk beğenisi bir ifade şekli midir, kişilikle ilgisi var mıdır?
Beğenilerimiz, dört ana renk kategorisinde sınıflandırılıyor. Her kategoride her renk mevcut olmasına rağmen, tonlar ve bu tonların kombinasyonları kategoriler arasında farklılık gösteriyor. Her renk grubunun ortak kişilik özellikleri olduğunu belirtmeliyim. Genellikle çekirdek aile içinde farklı renk grupları mevcut. İkizler dahi genellikle farklı renk gruplarında oluyor. Ebeveynlerin, kendi zevklerini çocuklarının giyiminde görmek istemesi bencilce. Çocuğun kendisini konuşmaksızın da ifade edebilmesini engellemek bir yana, fazla ya da eksik renk titreşimine maruz bırakmayı da doğru bulmuyorum.
Kıyafetinin renk seçimini kendisi yapmayan çocuk problem yaşıyor mu?
Çocuklar özgür bırakılmak istiyor. Günümüzde, boşanan ebeveynler yüzünden çocukların gardıroplarında üç değişik beğeni bir arada bulunuyor. Bu da ebeveynler ve çocuk arasında büyük gerilime neden oluyor. Neredeyse biz renk danışmanları kadar ton farklarının bilincinde olan çocukların zihni; kendi seçimleri değil, karışmış seçimlerin birlikteliği yüzünden bulanıyor. İçinde rahat hissettiğimiz renkler; aynı zamanda içgüdüsel olarak yöneldiğimiz ve bizi bütünleyen renkler. Bunlar; enerjimizi, görüntümüzü, kendimize güvenimizi ve en önemlisi ifademizi bütünlüyor. Bulunduğumuz renk kategorisi hayatımız boyunca değişmeden kalıyor. Çocukların kendilerini renklerle ifade etmeye bizden daha çok ihtiyaçları var, onları kısıtlamayın.

ÇOCUĞUNUZU GÖZLEMLEYİN

Beğeniler formüle edilebilir mi? Elbette. Yapabileceğiniz en doğru şeylerden biri, çocuğunuzun beğenerek giydiği, içinde rahat ettiği giysileri belirlemek; canlı renklerden mi, yumuşak tonlardan mı hoşlanıyor, belirgin desenleri veya renk bloklarını mı daha rahat kullanıyor, yoksa detaylı desenlerde mi kendisini rahat hissediyor. Bu yöntemle, alışveriş ve giyinme sürecini kısaltabilir, hatta odasının dekorasyonunda dahi kullanabileceğiniz ortak bir dil bulabilirsiniz...

Çocuklar için renk trendlerini değerlendirebilir misiniz? Yetişkin sını takip eden bir çocuk modası var. Moda reklamlarında ebeveynlerle aynı ürünü veya aynı rengi giyen bebek ya da çocuklara sık rastlıyoruz. Ancak reklam karelerinde beğendiğim bu akımın, gerçek hayatta çocuğun bireysel ifadesini kısıtlayacağına inanıyorum.

BELİRGİN RENK NETLİK İŞARETİ

Çocukların iç dünyalarını en çok yaptıkları resimlerle anlayabiliyoruz. Peki, bu resimlerde hangi renk, neyi ifade eder?
Belirgin çizimler yapan çocuklar; canlı renkleri ve hem renk, hem derinlik kontrastlarını daha sık kullanıyor. Düşünce yapısı da benzer şekilde net oluyor. Yumuşak tonları tercih eden çocuklar, detaycılıklarını çizimlerine yansıtıyor. Yeni fikirlere daha açıklar. Civciv sarısı, hardal sarısı, somon ve mercan rengi, turuncumsu kırmızılar, kahverengi, fıstıki yeşiller ve orman yeşilleri gibi sıcak tonları kullanan çocuklar genelde dışadönük ve zihinlerini uyaracak hareketli aktivitelere ve mekanlara meyilliler. Limon sarısı, cam yeşili, fuşya, siyah, , gri, yakut kırmızısı gibi tonlara meyilli çocuklar ise, sosyal ortamlar sonrası zihinlerini toparlamak üzere bireysel uğraşları tercih ediyor. Renk geçişlerini flu yapan, çizimlerinde bol kavis ve küçük detaylar kullanan çocuklarda el becerisi, daha da önemlisi sabır yüksek. Acılı, iç içe geçmiş veya hareketli çizimler yapan çocuklarda gerçekçilik ve öngörü yüksek. Takdir görmeyi seviyorlar ve hedeflerine kilitlenebiliyorlar. Liderlik ve korumacılık özelliklerini hissedebiliyorsunuz. Belirgin ve büyük ebatlı çizimlerde, gökkuşağının neredeyse her rengini aynı resimde kullanan çocuklar, konuşkanlıkları ve esprileri ile dikkat çekiyor. Taklit yeteneklerini bir olay aktarırken rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minikler için renkli bir dünya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN