Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay: Böyle boşanma olmaz

Boşanma sonrası birbirlerinden karşılıklı tazminat talep eden Gülman çiftine verilen ret kararı, Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay, “Aile mahkemesinin aldığı kararda çelişki var” dedi

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Yargıtay: Böyle boşanma olmaz
Feryal Gülman'ın açtığı boşanma davasında 200 milyon lira tazminat, aylık 225 bin lira nafaka talebine ve Kemal Gülman'ın ise 500 bin liralık karşı tazminat isteğine aile mahkemesinden gelen ret kararını Yargıtay bozdu. Yargıtay, "Mahkemenin aldığı kararda çelişki var" dedi. Böylece olay boşanmanın davası sil baştan görülecek.

'ZİNA' VE 'ONUR KIRICI' İDDİALARI
Feryal Gülman ile Kemal Gülman, Aile Mahkemesi'nde geçen yıl boşandı. Mahkeme, Feryal Gülman'ın "zina" iddiasıyla 200 milyon liralık tazminat, 225 bin liralık da aylık nafaka talebini reddetti. Aynı şekilde Kemal Gülman'ın da " kırıcı" davranış nedeniyle Feryal Gülman'dan talep ettiği 500 bin liralık tazminat da mahkemeden ret yanıtı aldı. Mahkeme buna gerekçe olarak da tarafların "zina" ve "onur kırıcı" iddialarını ispat edememesini gösterdi. Ancak hâkim buna rağmen, birliğinin temelinden sarsıldığını değerlendirerek çiftin boşanmasına karar verdi. Feryal Gülman kararı temyiz etti. 1 Mart'ta Yargıtay'da görülen temyiz duruşmasına katılan taraf avukatları mahkeme kararına itiraz etti. Yargıtay, çelişkili olduğunu belirterek aile mahkemesinin kararını bozdu.

DAVA SİL BAŞTAN
Aile mahkemesinin kararının çelişkili olduğunu belirten Yargıtay, bozma ilamında özetle şu ifadelere yer verdi: "Taraflar boşanmaya neden olan olaylar sonrası aynı evde birlikte oturmaya devam etti. Boşanma davasından çok kısa bir süre önce Monako'da 3 gece birlikte aynı odada kaldılar. Tatil dönüşü tarafların boşanmasını gerektirir bir olayın varlığı kanıtlanamadı. Aile mahkemesi zina ve onur kırıcı davranış nedeniyle boşanmayı reddederken, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanmalarına karar verirken kendi içinde çelişti. Bu bakımdan mahkemenin kararı, kendi içinde çelişkili olup bozma sebebidir." Yargıtay'ın bozma ilamının ardından boşanma davası sil baştan yeniden görülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay: Böyle boşanma olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN