Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 milyon TL’lik miras kavgası

Giriş Tarihi: 25.4.2016
300 milyon TL’lik miras kavgası

2014’te ölen işadamı Süreyya Beşe 300 milyon liralık servetinin büyük bir bölümünü ikinci eşiyle iki çocuğuna bıraktı. Merhum işadamının ilk eşinden 4 çocuğu vasiyetin iptali için dava açtı

Zincirleme suçlamalara neden olan süreç, Asliye Mahkemesi'nde açılan dava dosyasındaki detaylara göre şöyle gelişti: 300 milyon lira değerinde bir servete sahip olan ve 2014'te hayatını kaybeden Kilisli işadamı Süreyya Beşe, ölmeden önce ilk eşinden olan çocukları Hikmet, Şenda, Haşmet ve Uğur'a Laleli'de 3 milyon dolarlık bir otel bıraktı ve vasiyetten feragat etmelerini sağladı. Merhum işadamı, geri kalan tüm mirasını ise ikinci eşi Bircan Beşe ile çocukları Süreyya Can Beşe ve Didem Beşe'ye bıraktı. İşadamının, İstanbul Sulh Mahkemesi'nde okunan vasiyetnamesinde Galatasaray'daki İstanbul Garaj binası, birçok han, arazi ve rezidans daireleri gibi çok sayıda gayrimenkul yer aldı. Babalarının mirasından pay alamayan ilk eşten olan Hikmet, Şenda ve Uğur Beşe avukatları Mete Yazan aracılığıyla ikinci eş ve iki çocuğuna vasiyetnamenin iptali davası açtı. 3 kardeş, mirastan pay almalarını önlemek için babalarına baskı, tehdit ve hileyle 'mirastan ivazlı feragat sözleşmesi' imzalattırıldığını ileri sürdü.

BİR DAVA DA ÖZ ABLADAN
Babalarına son günlerinde kendilerinin baktığını ve cenazesini kaldırdıklarını belirten kardeşler, orantısız bölünen mirasın iptalini isteyerek yeniden paylaşım yapılmasını istedi. Can Süreyya Beşe'ye fazla miktar düştüğünü belirten öz abla Didem Beşe de vasiyetnamenin iptali için ikinci bir dava açtı. Didem Beşe, miras paylarının yeniden tespit edilerek eşit şekilde bölünmesini istedi. Babasının korkutma ve baskı altında vasiyetname hazırladığını ileri süren Didem Beşe, "Kardeşim hayatı boyunca çalışmayarak büyük bir servet sahibi oldu" dedi. Babasının ölümünden sonra iki kasasını da kardeşinin boşalttığını iddia eden Didem Beşe vasiyetin iptalini istedi. Vasiyet davası açtığı için Didem Beşe'ye ölümle tehdit ve hakaret ettiği iddiasıyla Süreyya Can Beşe'ye 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

GAYRİMENKUL VE KUYUMCULUK İŞİ...
Kilis'te doğup büyüyen işadamı Süreyya Beşe, sağlık sorunları nedeniyle İstanbul'a yerleşmişti. Kuyumculuk ve gayrimenkul sektörlerinde adından söz ettiren Beşe, hayırsever kimliğiyle de tanınıyordu. 2014 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden Beşe, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 milyon TL’lik miras kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN