Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir günlük eksik SGK primi hayatını felç etti

6 yıl önce, yüzde 60 engel raporuyla emekli olan 58 yaşındaki Süleyman Höke'nin 1 gün eksik primi çıkması nedeniyle emekli maaşı kesildi.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 10:46
Bir günlük eksik SGK primi hayatını felç etti

'nın Mamak ilçesinde eşi ile yoksulluk içinde yaşam mücadelesi vermeye çalışan 58 yaşındaki Süleyman Höke, 6 yıl önce yüzde 60 ile çalışamaz raporu alarak malulen emekli olup, 4 yıl SGK'dan maç aldığını belirterek, 3 yıl önce malullük maaşının eksik prim nedeniyle kesildiğini söyledi. 4 ay önce geçirdiği ameliyat nedeniyle kendisine yüzde 93 raporu verildiğini belirten Höke, "Yaşım 58. Sol ayağım felçli olduğu için kullanamıyorum. Kanser teşhisi konulan midem alındı, kilom 48'e düştü. Ben çalışmam demiyorum. Yüzde 93 engelli raporu olan bir kimseyi kim çalıştırmak isterse çalışmaya hazırım" dedi.

VEREME YAKALANDI

Mamak'ın Akdere Mahallesi'nde bir binanın iki odalı kapıcı dairesinde 200 TL kira vererek eşi Gül ile yaşam mücadelesi veren 2 çocuk babası Süleyman Höke, çaresiz kaldığını söyledi. 15 yıl önce Bilkent Üniversitesi'nde çalışırken verem hastalığı ile işten ayrılmak zorunda kaldığını belirten Höke, "Daha sonraki yıllarda mide kanserine yakalandığını, uzun süren tedaviler sonrası Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde midesi alınarak yaşam mücadelesine devam etmeye çalıştığını söyledi. Aynı hastaneden aldığı yüzde 60 engelli raporu ile kendisini SGK'nın malulen emekli ettiğini belirten Höke, sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

"4 YIL DÜZENLİ OLARAK ALDIM"

"Hastalıklarımdan dolayı aldığım sağlık kurulu raporu ile 6 yıl önce malulen emekli oldum, 4 yıl boyunca maaşımı düzenli aldım. Ancak SGK 3 yıl önce malullük maaşımı kesti. Araştırdığımızda, eksik pirim nedeniyle kesildiği söylendi. Ben o zamanki kanuna göre emekli edilmişim. Şimdi malulen emekli olmak için 3 bin 600 gün prim ödemem gerekiyormuş. Benim bu durumda bin gün prim eksiğim çıkıyor. Dört ay önce halen tedavi gördüğüm Dışkapı Eğitim ve araştırma Hastanesi bana yüzde 93 çalışamaz raporu verdi. Şu an yaşım 58. Felçli olan sol ayağımı kullanamıyorum. Kanserli olan midem alındı. Ayak parmaklarım kesilecek. Vücudum yaralar içerisinde yatalak bir hastayım. Eksik primimi tamamlamak için 'çalışmam' demiyorum. Beni hangi kurum veya kuruluş çalıştırmak isterse hazırım" dedi.

EŞİM TEMİZLİĞE GİDEREK EV MASRAFLARINI KARŞILIYOR

İki çocuğu olduğunu, kızının evlendiğini, oğlunun bir ay önce askerden geldiğini, ancak eve gelmediğini belirten Süleyman Höke, "Eşim Gül ilerlemiş yaşına rağmen ayda 7-8 gün temizliğe giderek eve sadece ekmek parası getirebiliyor. Oturduğumuz kapıcı dairesi 200 TL kira. Bir yıldan fazla oldu kirasını ödeyemiyoruz, evin masraflarını karşılayamıyoruz. Malullük maaşımın kesilmesi beni ve eşimi perişan etti. Bu yaşadığımız mağduriyetimizi, bizi mağdur edenlere duyurmak istiyorum. Elimde yüzde 93 raporumla iş istiyorum ve arıyorum. İş veren olursa çalıp eksik primimi tamamlayarak emekli olmak istiyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir günlük eksik SGK primi hayatını felç etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN