Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dede ben geldim!

Kara Savaşları’nın 101’ yıldönümünde savaşta ölen Anzak askerleri ve şehitlerimizin torunları dedelerini andı. Savaşta ölen lı ve Yeni Zelandalı 11 bin 400 askerin torunları Anzak Koyu’ndaki şafak ayininde, şehit mehmetçiklerimizin torunları da 57. Alay Vefa Yürüyüşü’nde buluştu

Dede ben geldim!
Çaanakkale Kara Savaşları'nın 101' yılı anma törenleri kapsamında yapılan anma törenlerinin ilki, Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nda gerçekleştirilen Şafak Ayini oldu. Ayine, ve Yeni Zelanda'dan gelen yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Önceki gece 'den Gelibolu'ya geçen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı gruplar, geceyi Anzak Koyu'nda hazırlanan tören alanında uyku tulumları ve battaniyeler içinde geçirdi. Binlerce kilometre uzaktan gelen misafirlerin kimi uyurken kimi de alana kurulan dev ekranlarda Çanakkale Savaşı'na ilişkin belgesel, film ve röportajları izleyerek ayinin başlamasını bekledi. Tören saat 05.00'te alana katafalkın konulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşları okundu ve alana çelenkler konuldu.

"EVLATLARINIZ BAĞRIMIZDA"
Törende bir konuşma yapan Yarbay Ali Ünlü, Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerlerinin annelerine hitaben yazdığı, "Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır" ifadesinin yer aldığı mektubu okudu. Anzak torunları, dedelerinin mezarlarını ziyaret etti. Genç yaşlı yüzlerce katılımcı mezar taşlarında yazan isimleri tek tek okuyup dua etti.

YARMA BUĞDAY ÇORBASI
Etkinlikleri kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İzcilik Federasyonu işbirliğiyle "57. Alay Vefa Yürüyüşü" de düzenlendi. Bakan Akif Çağatay Kılıç ve üniversite öğrencileri ile izcilerden oluşan 10 bin kişinin katılımıyla Kocadere Köyü kamp alanından başlayan yürüyüş öncesi katılımcılara 10 kazanda hazırlanan yarma buğday çorbası dağıtıldı. Binlerce genç, daha sonra alanda kurulan bölgede sabah namazını kıldı.

BAKAN KILIÇ BAŞLATTI
Bakan Kılıç, namazın ardından 5 kilometrelik "57. Alay Vefa Yürüyüşü"nü başlattı. Yürüyüşe Kılıç'ın yanı sıra Çanakkale Valisi Hamza Erkal, 1'inci Ordu Komutanı Ogeneral Ümit Dündar dieer askeri yetkililer ve çok sayıda öğrenci katıldı. Kocadere Köyü kamp alanından başlayan yürüyüş Conkbayırı'nda sona erdi. Ardından burada temsili olarak 57. Alay Sancağı devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Vefa Yürüyüşü'ne katılanlar adeta 101 yıl öncesini yaşadı. Sabah top ve ezan sesleriyle uyanan izciler, buğday çorbası içip hamur kızartması yedi. Saçlarına kına yaktıktan sonra da üzerlerinde 'Dedeciğim ben geldim' yazılı yeleklerle Conkbayırı'na doğru yola çıktı.

ANZAK'IN ANLAMI NE?
Anzak (ANZAC), Birinci Dünya Savaşı başlarında Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinden (ANZAC) oluşuyor. Anzaklar önce 1915'te Çanakkale'de, daha sonra da Ortadoğu ve Avrupa'da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü ise 25 Nisan 1915'te Gelibolu'da karaya çıkışın yıldönümü olarak kutlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dede ben geldim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN