Felçli mühendis 2 ayda kolunu oynatabildi

'da , 1 yıl önce bindiği taksinin yapması sonucu 40 gün komada kalan, boynundan aşağısı felç olan mühendisi 32 yaşındaki Ali Polat, İzmit'te bir hastanede tedavi altına alındı.

Giriş Tarihi: 26.4.2016 12:13
Felçli mühendis 2 ayda kolunu oynatabildi

Ali Polat, 2 ay uygulann yürüyüş robotu, hidro terapi, fizik tedavi ve kol robotu tedavisiyle yeniden kollarını hareket ettirmeye başladı. Tedavisi devam eden ve yataktan tekerlekli sandalyeye geçen Ali Polat'ın ayağa kalkması hedefleniyor.

mühendisi Ali Polat, geçtiğimiz yıl 16 Mart tarihinde 'da bindiği ticari taksinin yapması sonucu ağır yaralandı. Boynu kırılan Ali Polat, 40 gün komada kaldı. Ali Polat'ın boynundan aşağısı felç olurken, 2 ay önce tedavi için İzmit'te bulunan özel bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine getirildi.

Ali Polat'a ayağa kalkabilmesi, vücudunu hareket ettirebilmesi için yürüyüş robotu, hidro terapi, fizik tedavi rehabilitasyon, havuz tedavisi uygulanırken; kollarını oynatabilmesi için ise kol robotu tedavisi seansları yapıldı. Tedaviler sonucunda Ali Polat bağımlı olduğu yataktan tekerlekli sandalyeye geçti.

YATAKTAN TEKERLEKLİ SANDALYEYE

Ali Polat kazada boynunda kırılma olduğunu belirterek, "Boynumdan aşağısını tamamen kullanamıyorum. Güç kaybı çok. Gerek kollarda, gerek el kavramasında ayrıca ayaklarda yürüme bozukluğu çok. Yaklaşık 2 aydır burada tedavi görüyorum. Hem terapi görüyorum, hem fizik tedavi, robotik tedavi, havuz tedavisi görüyorum. Gerçekten bu tedavilerin işe yaradığının farkındayım. Kol ve omuz tedavisi görüyorum, önceden kol ve omzum hiç çalışmıyordu. Bunun yanı sıra yataktan tekerlekli sandalyeye geçme şansına yükseldim. Daha da ilerleyeceğimi düşünüyorum. Daha güçlü olmaya çalışıyorum. Biraz uzun bir tedavi olduğu için daha da iyi olacağını düşünüyorum. Kollarımın her ikisini de hareket ettirebiliyorum. Sol kolumda daha fazla sıkıntı vardı o da yavaş yavaş kayboldu. Daha da güçlendiğinin farkındayım" dedi.

HASTA KOLLARINI VE ELLERİNİ HAREKET ETTİREBİLİYOR

Hastane Başhekimi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İmdat Özkul, kol robotu sayesinde hastanın kol hareketlerinin çok daha iyi bir duruma geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu cihaz ekran karşısında özellikle kol ve omuz hareketlerini çalıştırmaya yönelik bir robot. Özellikle de kol kuvveti az olan hastalarımıza kullandığımız yardımcı bir robot. Kocaeli'ne bu cihaz yeni geldi. Hastamız bir yıl önce araç içi trafik kazası sonucu omurilik yaralanması meydana gelen bir vaka. Bize geldiğinde oturma dengesi zayıftı şimdi oturma dengesi daha iyi bir duruma geldi. Hem iş uğraşı tedavi ve makine sayesinde kol hareketleri çok daha iyi duruma geldi. En azından ellerini kullanabilir durumda. Kollarını hareket ettirebiliyor. Ellerini de hafif şekilde kullanabiliyor. Aynı zamanda hastamız robotik tedavi, fizyoterapi, havuz tedavisi gibi tedaviler görüyor."

OMUZ VE KOLLAR GÜÇLENDİ

2 ay içerisinde iyi bir gelişme sağlandığını söyleyen Ergoterapist Meryem Kütük, "Kol robotuyla hastamıza omuz, dirsek ve el bileği çalıştırıyoruz. Robotumuzu istediğimiz zaman robotik kullanabiliyoruz. Hastada hiçbir hareket yoksa, tamamen felçse robot hareketi yaptırarak hastaya hareket hissini katıyor. Kuvvetlendirme olarak, egzersiz olarak kullanıyoruz. Hastamızın ellerinde sol omuzunda problemler vardı. Biraz daha güçlendirdik" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felçli mühendis 2 ayda kolunu oynatabildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN