Maltepe Cevizli’ye dev şehir parkı

TOKİ ve Maltepe Belediyesi arasında sağlanan uzlaşmayla, Cevizli Mahallesi’nde yıllarca satış pazarı olarak kullanılan araziye dev bir şehir park yapılacak

Giriş Tarihi: 26.4.2016
Maltepe Cevizli’ye dev şehir parkı
Maltepe Cevizli'de lık satış alanı olarak bilinen ve uzun dönemdir davalık olan TOKİ arazisindeki mahkeme süreci sona erdi. Mahkemeye açtığı davayı geri çeken Maltepe Belediyesi, Maltepeliler'e tam 38 dönümlük bir donatı alanı kazandırdı. Yapılan anlaşmayla arazinin yüzde 65'i kamusal tesis alanı olurken, konut alanı yüzde 35 ile sınırlandırıldı. Mahkeme sürecinin bitmesiyle alanın yüzde 43'ü yol ve yeşil alan olarak düzenlenecek. Yüzde 10 teknik donatı alanı, yüzde 10 ortaöğretim alanı olarak değerlendirilecek. 58 dönüm arazinin sadece 21 dönümünde, konut ve fonksiyonu olan alanlar yer alacak. Anlaşmayla TOKİ arazisinin yüzde 43'üne de sahip olan belediye, içerisinde botanik park, çocuk oyun alanları, amfi tiyatro, ve ışıklı gösteri alanlarının yer alacağı dev bir park yapacak.

DAVA YILLA RCA SÜRDÜ
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Maltepe Belediyesi, "Belediyemiz, 2009 yılında TOKİ'nin Cevizli Mahallesi'ndeki alana dair plan tadilatına karşı açılan davadan, feragat etmiştir. Mahkemeyle geçen 5 yıllık hukuk süreci, ne Maltepe Belediyesi'ne, ne mülkiyet sahiplerine, ne TOKİ tarafına, ne de en önemli taraf olan Cevizli halkına yarar sağlamamıştır. Varılan anlaşmayla bölgeye tüm Türkiye'ye örnek olacak bir park yapılacaktır. Arazinin sadece 21 dönümünde, konut ve ticaret fonksiyonları yer alacaktır" denildi.

Cevizli'de 58 dönümlük alan, yaşanan anlaşmazlık nedeniyle yıllarca kurban satış yeri olarak kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maltepe Cevizli’ye dev şehir parkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN