Emeklilik yaşam süresini kısaltıyor

Giriş Tarihi: 30.4.2016
Emeklilik yaşam süresini kısaltıyor

’nin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, emeklilik sonrası çalışmaya devam edenlerin daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkardı

Emekliliğinin gelmesi için çalıştığı her günü parmakla sayanlar, "İşleyen demir ışıldar" atasözünün anlamını bir kez daha hatırlamalı. Nitekim 'nin Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma emeklilik sonrası çalışmaya devam edenlerin ömürlerinin daha uzun olduğuna işaret ediyor. 1992- 2010 arasında 65 yaş üstü çalışanların incelendiği araştırma, bir yıl çalışmanın ölüm riskini yüzde 11 azalttığını ortaya koydu. 65 yaş üstü çalışanlardan sağlık sorunu olanların bile yüzde 9 oranında daha az ölüm riskine sahip olduğu belirlendi.

SOSYAL KAZANIM VURGUSU
Araştırmanın direktörü olan Oregon Üniversitesi'nin doktora öğrencilerinden Chenkai Wu, "Çalışmak insanlara ekonomik ve sosyal kazanımlar sağlıyor. Bu sayede insanların yaşam süresi uzuyor" dedi. Araştırmada 3 bin 65 yaş üstü katılımcı, 'sağlıklı' ve 'herhangi bir sağlık sorununa sahip' olmak üzere iki kategoriye ayrıldı. İki kategorinin katılımcılarının emeklilikten sonra çalışarak ölüm riskini ciddi oranda azalttığı sonucuyla aktif çalışmanın önemini kanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklilik yaşam süresini kısaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN