10 yıl sonra ’de ilk adımını attı

Erken doğum sırasında beynine kan gitmediği için omurga sorunu yaşayan ve bugüne kadar hiç yürüyemeyen Kazak çocuk ’deki tedavi sonrası ilk kez yere bastı...

Giriş Tarihi: 2.5.2016
10 yıl sonra Türkiye’de ilk adımını attı
Kazakistanlı Adilzhan Mukasheva, 7 aylıkken doğdu. Doğumda beynine yeterince kan gitmeyince omurgasında sıkıntı yaşandı ve bu sıkıntı yürümesine engel oldu. 10 yaşındaki Adilzhan, ülkesinde yıllar süren tedavisinin ardından 'da bir özel hastanede olduğu ameliyatla yeni hayatına ilk adımını attı. Doktorların yardımıyla yürüyüş denemeleri yapan Kazak çocuğun ilk sözü "Cristiano Ronaldo gibi futbolcu olacağım" oldu. Anne Dinara Mukasheva, ülkesinde birçok doktora gittiklerini ancak uygulanan tedavilerin çocuğunun yürümesini sağlayamadığını söyleyerek "'de bu hastalığın ameliyatla tedavi edilebileceğini öğrenince soluğu İstanbul'da aldık. Prof. Dr. İlhan Elmacı ile temasa geçtik.Yıllarca oğlumun yürüyüp kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdürebileceği umudunu hiç kaybetmedim" dedi. Prof. Dr. İlhan Elmacı ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı ameliyatın ardından fizik tedaviye başlayan Adilzhan'ın destekle de olsa ilk adımını atarken yaşadığı mutluluk ise gözlerinden okunuyor.

'GEÇ KALINMIŞ BİR AMELİYAT'
Prof. Dr. İlhan Elmacı, "Adilzhan'ın bacaklarında beyinden kaynaklanan kasılmalar ve kuvvetsizlik vardı. Bel bölgesinde bacağa giden sinirlerin, omurilikten çıktıkları yerdeki kökleri serbest bırakıldı. Normalde 3-4 yaşındayken yapılması gereken, çok geç kalınmış bu ameliyatla Adilzhan'ın bacaklarındaki kasılmalar giderildi. Adilzhan fizik tedavinin ardından destekle de olsa ilk adımını attı. Devam edecek tedavilerle bacakların güçlenmesi sağlanarak daha iyiye gitmesi mümkün olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıl sonra Türkiye’de ilk adımını attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN