Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki sayfası için 1 milyon euro

Giriş Tarihi: 2.5.2016
İki sayfası için 1 milyon euro

Çizgi roman kahramanı Tenten serisinin 1930’larda yayımlanan kitabından kalan iki orijinal sayfası, 1.05 milyon euroya satıldı

Maceraları bütün dünyada merak ve heyecanla okunan Tenten serisinin 1930'ların sonunda yayımlanan bir kitabından kalan son iki orijinal sayfa, 1.05 milyon eurodan (yaklaşık 3.7 milyon lira) alıcı buldu. 'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen artırmada, alıcının kimliği ise gizli tutuldu. Aynı müzayedede satılan diğer bazı çizimlerle birlikte, tarihi koleksiyonlara ödenen toplam para 3.2 milyon euroya ulaştı.

İLGİ GİTTİKÇE ARTIYOR
Meraklısına önceki gün satılan Tenten çizimleri, kısaca "Herge" adıyla tanınan Belçikalı sanatçı Georges Remi'nin, "Kral Ottokar'ın Asası" adlı kitabında yer alıyordu. 1939'da yayımlanan kitap, Avrupa'daki küçük bir ülkenin yabancı güçler tarafından işgal sürecini konu ediniyordu. Yazarın, Çekoslovakya'nın Naziler tarafından işgal edilmesine gönderme yaptığı düşünülüyor. Açık artırmayı gerçekleştiren Artcurial Müzayede Evi mizah eserleri uzmanlarından Eric Leroy, koleksiyonerlerin son yıllarda çizgi romanlara büyük ilgi göstermeye başladığını kaydetti. Leroy, "Çizgi roman ve mizah çizerlerinin bambaşka bir dünyalarının olduğu fark edildi" dedi. Eric Leroy'un verdiği bilgiye göre, 2014'ten itibaren koleksiyon piyasasını dalgalandırmaya başlayan orijinal Tenten çizimleri, Fransa ve Belçika'da, ABD'deki benzerlerinden çok daha pahalıya satılıyor. Leroy, Amerikalıların ellerindeki hazinelerin kıymetini henüz fark etmediklerini düşünüyor. Tenten dizisine ait satış rekoru ise 2014'te kırıldı. Yine çift sayfalık bir Tenten macerası bölümü tam 2.66 milyon euroya satılarak kayıtlara geçti. Bir diğer iki sayfa da geçen ekimde 1.5 milyon eurodan alıcı bulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki sayfası için 1 milyon euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN