Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk kadınları için kilo alarmı

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıklı Beslenme Raporu’nda Türk kadınları Avrupa’nın en şişmanı ve en az hareket edeni çıktı. Yüzde 22’si obez olan çocuklarımız için de tehlike çanları çalıyor

Giriş Tarihi: 2.5.2016
Türk kadınları için kilo alarmı
Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 25-29 Nisan arasında gerçekleştirilen 'Beslenme, Obezite ve Fiziksel Aktivite ülke değerlendirme ön raporu açıklandı.

EN FAZLA TUZ TÜKETİMİ BİZDE
Raporda, için 'alarm' verildiğine dikkat çekerek, Türk kadınlarının yüzde 34'ü ve çocuklarının yüzde 22'sinin obez olduğu kaydedildi. Avrupa'da günlük 15 gram ile kişi başına en fazla tuz tüketiminin ve en yüksek oranda şekerli içecek tüketiminin de 'de olduğu belirtildi.

KALP HASTALIĞINA DAVETİYE
Ayrıca, Avrupa'daki kadınlar arasında en az fiziksel aktivite yapanlar yine Türk kadınları olurken, trans yağların da en fazla kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye'de tuz tüketimi yüzde 30 düşürebilirse beyin kanamasına bağlı felçlerde 165 bin kişinin riski azalacak, kalp ve kalp damar hastalıklarına bağlı ise 110 bin ölüm riskinin azalacağı tahmin ediliyor. Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

ÖĞRENCİYE SULU YEMEK
Okullarda satılan yiyeceklerle ilgili düzenleme çok önemli. Ancak bunların tam denetimi yapılmalı ve her okulun sağlıklı gıda satışı teşvik edilmeli. Öğrencilere süt ve kuru üzüm dağıtım programı çok başarılı gerçekleştirildi. Program fındık, fıstık gibi sağlıklı çerezlerle devam ettirmeli ve öğrencilere günlük sulu yemek dağıtılmalı. Türkiye'de en çok tüketilen ekmekten azaltılan tuz programı başarılı oldu. Aynı şekilde, yüksek oranda tuz yüklü olan, zeytin, peynir ve salçaların da tuz miktarı azaltılması için çalışma başlatılmalı. Günlük kişi başına tuz tüketim miktarının 15 gramdan 1 grama düşürülmesi amaçlanmalıdır.

OBEZİTE SİGARA GİBİ TEHLİKELİ
Raporda, 2013 verilerine göre Türkiye'nin hastalık yüküne sebep olan risk faktörlerinde ilk sırada hala sigara geliyor. İkinci sırayı obezite ve fazla kiloluluk alıyor. Üçüncü sırada beslenme bozukluğu, dördüncü sırada yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunuyor. Kolesterol, alkol, hava kirliliği ve düşük oranda fiziksel aktivede yüksek oranda hastalığa neden olan risk faktörleri arasında yer alıyor.

TRANS YAĞLAR YASAKLANMALI
Raporda Türkiye'nin sağlıklı beslenme yönünde başlattığı programların olumlu olduğu ancak yetersiz olduğuna dikkat çekildi. Özellikle, trans yağların tamamen yasaklanması, marketlerde satılan gıda paketlerinin üzerinde sarı-turuncu-kırmızı işaretlerle ürünün ne oranda sağlıklı olup olmadığının belirtilmesi, şekerli içeceklerin vergilendirilmesi ve sağlıksız 'fast food', gazlı ve şekerli içeceklerin reklamlarının yasaklanması için bir an önce harekete geçilmesi önerildi.

BİSİKLET KAMPANYASINDA YENİ YOLLAR AÇILMALI
Rapora göre Türkiye'nin yürüttüğü bisiklet kampanyası ve günde 20 dakika yürüyüş programı başarılı. Ancak bisiklet için yeni yollar açılması şart. Sağlıklı yaşam merkezlerinde günlük diyet ve fiziksel aktivite imkânları sunulmalı. Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hükümetin terör mağduru esnaf ve sanatkarların Halkbank'tan aldıkları düşük faizli kredi borçlarının bir ertelenmesine ilişkin çalışmalarını memnuniyetle takip ettiklerini belirterek, "Kredi ertelemesi tüm esnaf ve sanatkarımızı kapsarsa daha da iyi olur" ifadesini kullandı. Palandöken, yaptığı açıklamada, terör olaylarının yaşandığı bölgelerdeki esnaf ve sanatkarların bu durumdan büyük zarar gördüğünü ve dükkanlarını açamaz duruma geldiklerini kaydetti. Palandöken, "Terör diğer kentlerimizdeki esnaf ve sanatkârımızı da olumsuz etkiledi. Bu yüzden tüm esnaf ve sanatkarımızı kapsarsa daha da iyi olur" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kadınları için kilo alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN