İlk 133 günde 5 ameliyat

Yemek borusu tıkalı halde doğan Eda bebek, 3 günlükken ameliyata alındı. Art arda 4 hayati ameliyat daha geçiren bebek, kuvözdeki 133 günün ardından yoğun bakımdan çıktı

Giriş Tarihi: 3.5.2016
İlk 133 günde 5 ameliyat
'da yaşayan Muazzez (40)-Muhittin (65) çifti, yıllardır çocuk sahibi olmanın hayalini kuruyordu. Hayalleri gerçek oldu ancak "Eda" adını verdikleri bebekleri, yemek borusu tıkalı olarak dünyaya geldi. Eda bebek, hayata tutunmak için tam 133 gün kuvözde yaşam mücadelesi verdi. Annenin bebeği emzirmemesi gerekiyordu. Süt nefes borusundan akciğere gidebilirdi. Midesine açılan kateter aracılığıyla anne sütü verilen bebek, Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Kemal ve ekibi tarafından daha 3 günlükken ilk ameliyatını geçirdi. Bebeğin yemek borusundaki tıkanıklık giderildi. Yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınan bebek ameliyat sonrasında da kateter aracılığı ile anne sütü verilerek beslendi. Bir süre sonra yemek borusunda daralma ve mide fıtığı tespit edildi. Bebek 4 ayrı ameliyat daha oldu. Hayati önem taşıyan zorlu ameliyatların ardından bebek, kuvözde geçirdiği 133 günün ardından yoğun bakımdan çıktı. Sağlık durumu iyi. Çelik çifti, bebeklerini 5 ay sonra sağlıklı bir şekilde kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor.

ZOR AYRILIK
Eda bebeği sağlığına kavuşturan Prof. Dr. Çiğdem, bebeğin zor ameliyatlarla hayata yeniden bağlandığını belirterek "Eda'nın geçirdiği ameliyatlar yetişkin bir insanın bile zor dayanacağı önemli ameliyatlardı. Buna rağmen direndi ve yaşama sarıldı" dedi. Bebeğin yenidoğan yoğun bakım servisinde takibini yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orhan Köksal ise "Zor ameliyatlar geçirerek misafirimiz oldu. Yoğun bakım ekibi olarak kateter ile beslenmesini sağladık. Sağlıklı bir şekilde ailesine teslim ettik. Biz ondan o bizden zor ayrıldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk 133 günde 5 ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN