2016 ne başlıyor? İlk sahura ne zaman kalkılacak?

Giriş Tarihi: 7.4.2016 17:45 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 15:16
2016 Ramazan ne zaman başlıyor? İlk sahura ne zaman kalkılacak?

Peygamber Efendimiz'in “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, da ümmetimin ayıdır. Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” diyerek kıymetini Müslümanlara hatırlattığı ne başlıyor? İlk orucu ne zaman tutacağız?

Müslümanların her gününü Kur'an okuyarak mukabele yaptığı, hayırların zirveye çıktığı, inananların günahtan uzak durduğu, İslam coğrafyasının iftar coşkusuyla dolduğu ayı 6 Haziran'da başlıyor.

3 AYLARA GİRDİĞİMİZ ŞU GÜNLERDE KENDİMİZİ RUHEN RAMAZAN'A HAZIRLAYALIM

ın Ramazanın ufuk mutluluğunu müjdelediği bu günlerde kul olarak halimizi bir kere daha değerlendirmek ve kendimizi tazelemek durumunda olmalıyız. Resulü Zişan Efendimizin mübarek izine ve bütün saadeti o kutlu ize uymakta gören Selef-i Salihîne biz de uyarak:

1.) Önce ruhumuza bugünlere ulaşmanın mutluluğunu telkin etmeliyiz. Hatırımıza geldikçe, "Allah'ım! Receb ve Şaban'ı mübarek kıl! Beni Ramazan'a kavuştur" diyerek kendimizi hep bu vasatta tutmaya çalışmalıyız.

2.) Kendimizi bir nefis muhasebesinden geçirirken, işe yine Allah ve Resulü'nün başladığı noktadan başlamalı. Önce akîdemizi, inancımızı gözden geçirmeliyiz. İnancımızın Kur'an ve Sünnet'e dayalı, ehl-i sünnet çizgisinde olmasına özen göstermeliyiz.

3.) Farz ibadetlerimize bu arada namazımıza özel bir ihtimam göstermeliyiz. Bu hususta bütün gayretimiz namazın hakikatine ve ruhuna varmak olmalıdır. İmanın, marifetin, Allah Sevgisinin artmasına ve O'na yaklaşmaya bir vesile olabilsin. Çünkü kul için Allah'ın farz kıldığından daha sevimli bir şeyle Hakka yakınlık mümkün değildir. Namazımızı bu yakınlığa ulaştırabilmek için hem onu vaktinde eda etmek hem de huşu halini bulmamız gerekecektir.

4.) Huşu ile kılınan namazların yanında bu aylar da Peygamberimizin mübarek Sünnet-i Seniyyelerine uyarak oruçtan da faydalanmalıyız. Çünkü Peygamberimizin, Ramazanın dışında en çok bu aylarda oruç tuttuğu rivayet ediliyor.

NEFİS TESKİYESİ YAPALIM

5.) Bundan sonra da ahlakî durumumuzu güzelleştirmek, nefsi temizleyip kötü hallerden uzaklaştırarak faziletlerle bezemek yolundaki gayretlerimizi artırmalıyız. Çünkü kötü ahlak Peygamberimizin öğütlerinden yararlanmaya, Allah'ın boyasıyla boyanmaya engeldir. Bahtiyar insan kendisinin zaaf noktalarını, kibir, hased, tamahkarlık, açıkgözlülük, hırs, kin, sevgisi Müslüman kardeşini küçük görme gibi müptela olduğu hastalıkları sezebilen kişidir. Aynı şekilde bu durumlara karşı kendisini uyarıp yollarını kendisine anlatacak, kalbinin nurunu kendisine yöneltecek, takva, Allah korkusu ve nefis muhasebelerinden, ibret alacağı, mahir terbiyecileri ve ehlullahı bulabilen de bahtiyar insandır. İmam Ahmed bin Hanbel oğluna ilim ve hadîs bakımından kendisinden daha aşağıda bulunsalar bile, salihlerin meclislerinde bulunmaya teşvik eder ve şöyle derdi: "Evladım! İnsan ancak iç huzuru bulduğu yerde oturmalı."

?O'NU HAYATIMIZ İÇİN BİR NUMUNE KABUL ETMELİYİZ

6.) Akidemizi sağlamlaştırıp, ibadetleri kemale erdirirken ve ahlakımızı güzelleştirirken bu kudsi günlerde artık hayatın her cephesinde ve anında, ahlak ve muamelat hususunda Peygamberimizin yüce sîretine, mümkün mertebe O'nun kişiliğine, adet ve edvarına yönelip O'nu hayatımız için bir numune kabul etmeliyiz. Öyle ki kişi olarak İslam'ın bir aynası olalım. Öyle ki bir mütefekkirimizin ifadesi ile bizi "Öldürmeğe gelenler bizde dirilsin." Biz işgal ettiğimiz mekana, tasarruf edebildiğimiz zaman Hakk'ın tevfiki ile bu canlılığı ve diriliği nakşedebilirsek elbette ki bu dirilik bizim dışımızdaki mekan ve zamanlara da aksedecektir. Allah'ın zaman içinde bir zaman olarak bize bağışladığı bu üç aylar bize büyük bir fırsat. Biz farkında olsak da, olmasak da akıp giden zaman şeridinin her parçası bizden bir amel-i salih izi taşımalı. Kısaca tabiat ve eşyayı işlediğimiz gibi zamanı da işlemeli ve doldurmalıyız.
Allah'ım! Receb ve Şaban'ı mübarek kıl. Ve bizi Ramazan'a kavuştur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 Ramazan ne zaman başlıyor? İlk sahura ne zaman kalkılacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN