Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin Balkanlı şehitlerine torun ziyareti

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Çanakkale’nin Balkanlı şehitlerine torun ziyareti

Savaşı’nda askerlerimize yardım için gittikleri cephede şehit olan Balkanlılar’ın torunları dün geldikleri ’da sevgi gösterileriyle karşılandı

Zaferi'nin 101'inci yılında 7 Balkan ülkesinden ilk kez 'ye gelen 101 şehit ve gazi torunu, dedeleriyle buluşacak. 'daki gezinin ardından Çanakkale'ye gidecek torunlar, burada dedelerinin şehitliklerini bulmaya çalışacak. Kafileden Kosovalı şehit torunu İsmail Kazaz, İstanbul'a ayak basar basmaz "Savaş olsun istemiyorum ama olursa bu topraklar için bugün yine gelir ve şehit oluruz" dedi. 1915'te yaşanan Çanakkale Savaşı'nda duyarsız kalmayan Balkan halkı, yardım etmek için Çanakkale cephesine gelmişti. Çanakkale'ye gelenlerin büyük çoğunluğu şehit olurken çok az bir kısmı geri dönebilmişti. İşte o kahramanların torunları, Eyüp Belediyesi'nin "Uluslararası Çanakkale Buluşması" organizasyonuyla ilk kez Türkiye'ye geldi. "1. Uluslararası Çanakkale Buluşması" adı altında düzenlenen programı Başbakanlık Tanıtma Fonu destekledi. Bu kapsamda Bulgaristan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk'tan 101 şehit ve gazi yakını önceki gün İstanbul'a ulaştı. Grup, ilk olarak Eyüp Sultan'ı ziyaret etti. Eyüp Sultan'da mehteran ve "Vatanınıza hoş geldiniz", "Türkiye sizinle gurur duyuyor" ve "Şehit torunları size minnettarız" pankartlarıyla karşılanan grup, Eyüplülerle kucaklaştı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Bu tarihi bir sorumluluktu. Kendileri de dedelerinin uğruna can verdikleri vatan topraklarını görmek istiyordu. Şehit ve gazi torunlarının ülkemize gelmesinden büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum" dedi.

'DİNİMİZ VE VATANIMIZ İÇİN SAVAŞTILAR'
Sırbistan'dan sağlık sorunları olmasına rağmen ısrarla şehit babasını ziyaret etmek istediği için gelen Hatice Hamzagiç (80) "Babam Çanakkale'de bir komutandı. Hiç tereddüt etmeden savaşa gitti. Yanında çok askeri vardı. Dinimiz ve vatanımız için savaştılar. Daha sonra öğrendim, babamın beraber savaştığı askerlerin çoğu şehit olmuş çok azı hayatta kalmış. Ölmeden önce babamı ziyaret etmek istiyordum, çok şükür vatan toprağındayım, babama dualar okuyacağım" diye konuştu. Kafile, Çanakkale'den sonra Ankara'da gençlerle buluşacak ve dedelerinin niçin savaşa katıldıklarını, vatana duydukları hasreti ve Türkiye sevgisini anlatacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale’nin Balkanlı şehitlerine torun ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN