Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlı ve hastalara 5 yıldızlı merkez...

Bakıma muhtaç hastalar için kurulan palyatif merkezlerin son örneği Çatalca Devlet Hastanesi’nde açıldı. Merkezde, hasta ve yakınları için her türlü konfor düşünülmüş

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Yaşlı ve hastalara 5 yıldızlı merkez...
Sağlık Bakanlığı'nın bakıma muhtaç ağır hastalar için hayata geçirdiği palyatif merkezlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul Çatalca Devlet Hastanesi'nde 15 odalı merkez, 5 yıldızlı otel konforu sunuyor. Kamu Hastaneleri Birliği Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Bakır da "Hasta ve yakınlarına moral vermek, hastaların hayatını kolaylaştırmak için 'nin en donanımlı ve en ferahı olmaya aday bir palyatif merkezi kurduk" dedi.

YAKINLARI DA UNUTULMADI
'de yeni uygulanmaya başlanan Palyatif Bakım Merkezleri'nin sayısı Sağlık Bakanlığı'nın girişimleriyle her geçen gün artıyor. Hastalığının son evresine gelen veya bakıma muhtaç ağır durumdaki hastaların özel ilgiyle bakım almasını sağlayan 'palyatif bakım' hastaların yaşam kalitesini de sağlıyor. Yeni açılan Çatalca Devlet Hastanesi'ndeki Palyatif Merkezi hakkında bilgi veren Prof. Dr. İhsan Bakır şunları söyledi: "Palyatif bakım üniteleri sıklıkla kanser hastalarına hizmet vermekte... Aynı zamanda uzun süredir yoğun bakım servisinde tutulan hastalar da bu merkezlerden yararlanabilecek. Verilen hizmet aynı zamanda hasta yakınlarını da kapsıyor. Zira bir taraftan hastanın şikâyetleri giderilmeye çalışılırken, diğer taraftan da hasta ve yakınlarının karşılaşabileceği sosyal veya psikolojik sorunlar topluca değerlendirilip çözüm üretilmeye çalışılmaktadır."

HER TÜRLÜ KONFOR VAR
Bakanlığın kendilerine her türlü imkânı verdiğine dikkat çeken Prof. Bakır sözlerini şöyle sürdürdü: "Palyatif tedavi, destek tedavisidir. Örneğin kansere bağlı ağrısı olan ya da yemek yiyemeyen hastaların sıkıntılarını gidermek için özel bakım ve destek tedavileri uygulamaktayız. Bu hizmet için hastanenin en ferah ve güzel manzaralı katını hizmete açtık. Odalarda televizyon, mini buzdolabı, özel banyo ve tuvaletler, panik butonları, klima bulunuyor. Amacımız hem hastaların hem de ailelerin moralini yüksek tutmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlı ve hastalara 5 yıldızlı merkez...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN