Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı 'müebbet az' dedi, ek ceza istedi

Ören Bayan İplikleri'nin eski sahibi Jak Karako ile eşi Karako'yu villalarında öldürdüğü iddiasıyla ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve yağma suçundan da 13'er yıl hapis cezasına çarptırılan Özbekistanlı Farkhodjon Yusupova ile eşi Gulbakhor Yusupova'ya verilen ceza az bulundu.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 13:01 Güncelleme Tarihi: 6.5.2016 14:37
Savcı 'müebbet az' dedi, ek ceza istedi

Cumhuriyet savcısı, villanın tüm kapı ve pencerelerini kapatıp ışığı açık bıraktıktan sonra doğalgaz borusunu kesmek suretiyle olası ve yangınla delilleri yok etmek isteyen iki sanığın 'genel güvenliği tehlikeye sokmak' suçundan da cezalandırılmasını isteyerek mahkemenin kararını temyiz etti.

SAVCI KARARI TEMYİZ ETTİ

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararına göre Ortaköy'deki villalarında ikamet eden Jak- Karako çifti, 22 Ağustos 2014 günü evlerinde öldürülmüş halde bulundu. Adli Tıp, Georgia Karako'nun 16, Jak Karako'nun ise 6 bıçak darbesi, tornavida ve kafalarına vurulan çekiç darbesiyle öldürüldüğünü raporunda açıkladı. Özbek çift ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme, iki yıllık yargılamanın ardından iki tutuklu sanığa da 'kasten adam öldürme' suçundan ikişer kez müebbet, 'yağma' suçundan ise 13'er yıl hapis cezası verdi. Ancak karar, cumhuriyet savcısı Ümit Ocak tarafından Yargıtay Ceza Dairesi Başkanlığı'na sunulmak üzere temyiz edildi.

BORUYU KESİP DELİL KARARTMAYA ÇALIŞTILAR

Cumhuriyet savcısı, temyiz dilekçesinde Özbek çiftin cinayetten sonra delilleri yok etmek amacıyla tüm kapı ve pencereleri kapatıp ışığı açtıklarını belirtti. Sabahın erken saatlerinde tripleks villayı terk etmeden önce mutfağa giden çiftin doğalgaz borusunu kestiklerini aktaran savcı, villadaki olası patlama ya da çıkacak yangınla delilleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını bildirdi. Boruyu kestikten sonra hızla villadan kaçan ve taksiye binen Özbek çiftin, 'genel güvenliğin tehlikeye sokulması' (yangın tehlikesine neden olma) suçundan da ceza almaları gerektiğini temyiz itirazında açıklayan savcı, "Sanıklar hakkında düzenlenen iddianamede her ne kadar bu suçtan cezalandırılmaları istenmemişse de sanıklar hakkında bu suçtan da mevcut bir davanın bulunduğunun kabulü gerekir. Bu nedenle mahkemenin sanıklar hakkında bu suçtan ceza verilmemesi ve suç duyurusunda bulunmakla yetinilmesine yönelik kararının usul ve yasaya aykırı olduğu anlaşılmaktadır. Kanuna aykırı bulunduğundan kararın bozulması talebiyle arz olunur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı 'müebbet az' dedi, ek ceza istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN