Kepçe meraklılarına online sahası

Turizm öğrencisi Muhammet Çakmak, Türk insanının makinesi izleme merakından hareketle, “kepceizle.com” diye bir site açtı. Siteyi 6 ayda 500 bin kişi tıkladı

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Kepçe meraklılarına online inşaat sahası
Türk insanının makinesi izleme merakına ilginç bir çözüm bulundu. İstanbul'da yaşayan Karabük Üniversitesi turizm öğrencisi Muhammet Alican Çakmak (24) Türk milletinin iş makinesi izleme merakından yola çıkararak kepceizle.com adlı bir internet sitesi hazırladı. Kavurucu sıcaklarda kepçe, dozer ve izleme 'çilesi'ni sona erdiren siteyi, 6 ayda yarım milyon kişi ziyaret ederek kepçe, dozer, yıkım ve iş makinesi videolarını izledi. Siteye gelen yoğun ilginin ardından elde kamera ve tripod şantiye şantiye gezen Çakmak, bir tür sanal müteahhitliğe başladı. İş makinesi izlemenin artık milli bir spor haline geldiğini söyleyen Çakmak, şunları söyledi:

İZLEYENLERİN YÜZDE 15'İ ABD'Lİ
"Bir sabah markete gitmek için evden çıktığımda mahallede çalışan iş makinesinin başında insanlar gördüm. Çalışan kepçeyi izleyip ülke gündemini tartışıyorlardı. Aklıma böyle bir site yapmak geldi. Arkadaşlarıma gösterdim, siteye bayıldılar. Sosyal medyanın da etkisiyle kısa sürede yüzbinlerce kişiye ulaştık.
Sitemde sarı kepçe, yıkım izle, dozer izle, kamyon izle, traktör izle ve çocuklar için model oyuncak kategorileri var. Herkes ilgi alanına göre izlemek istediği iş makinesini buluyor. En çok bina yıkım ve dozer videoları izleniyor. Sitede alanına girmek serbest.
Siteye dünyanın birçok yerinden insanlar giriyor. İzleyicilerin yüzde 15'i Amerikalı.
İnsanlar siteye girdikten sonra güzel yorumlar bırakıyor. İş makinelerini izlerken çekilmiş fotoğraflarını atıyorlar. Bu videoları izleyenler arasında zengin de var fakir de, öğrenciler de var çalışanlar da.
Amacım bu projeyi daha da ilerletmek. İş makinesi ve inşaat sektörüne yön veren firmalarla sponsorluk anlaşması ve daha güzel işler yapmak istiyorum. Çamaşır makinesi izleme sitem de var. Türklere özgü internet siteleri yapmaya devam edeceğim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe meraklılarına online inşaat sahası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN