Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50’sinde doğurdu

Giriş Tarihi: 9.5.2016
50’sinde ikiz doğurdu

25 yaşındaki oğlunu kazasında kaybeden Tefiye Doğanay, evlat acısını dindirmek için 50’sinde yeniden anne olmaya karar verdi. Tüp bebek yöntemine başvurdu, leri oldu

İstanbul Kabataş'ta yaşayan İsmail Doğanay (51) ile Tefiye Doğanay (50), 35 yıl önce evlendi. 1986'da Tuncay adını verdikleri oğulları dünyaya geldi. Bir çocuk daha istemeyen çift, tüm imkânlarını tek evlatları için seferber etti. Tuncay, üniversitede uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra özel bir şirkette çalışmaya başladı. Ancak 4 yıl önce bir sabah işe giderken geçirdiği kazası sonucu 25 yaşında hayata veda etti. Doğanay çiftinin dünyaları başlarına yıkıldı. Evlat acısına dayanamayan çift, "Bu acıya bir bebek son verebilir" diye düşündü. Tefiye Doğanay 47 yaşındaydı. Henüz menopoza girmeyen Doğanay, doğal yollarla bebek sahibi olamayınca Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir'le tüp bebek yöntemini denedi. Yüzde 10'luk ihtimal gerçekleşti ve Tevfiye Doğanay, bebeklere hamile kaldı.

TORUNUN ADI OLACAKTI...
Tefiye Doğanay, yaşı nedeniyle riskli gebelik sınıfındaydı. Gebeliğe bağlı yüksek tansiyonu ve kanaması vardı. Gebeliği boyunca yattı, tüm ev işlerini kocası yaptı. Aile bir kız, bir erkek bebekleri olacağını öğrenince ağlamaya başladı. Akıllarına ilk olarak Tuncay'ın ailesine söylediği, "Bir oğlum olursa adını Rüzgâr koyacağım" cümlesi geldi. Madem torunlarının adı Rüzgâr olamamıştı, o zaman oğullarının adını Rüzgâr koyacaklardı. Kızlarının ismini ise Yağmur koydular. Rüzgâr ve Yağmur, şimdi 40 günlük. Ağabeylerinin yokluğu derin hüzne sebep olsa da onlar anne ve babalarının yüzünü yeniden güldürüyor. Doğanay çifti yaşadıklarını "Babaanne dede olacağımız yaşta yeniden anne-baba olduk" sözleriyle anlatıyor.

'KISIR OLMAMASI BÜYÜK AVANTAJ'
Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, nadir gerçekleşen bu gebeliği şöyle anlattı: "Doğanay ailesi bize başvurduğunda bir oğullarını kaybetmişti. Çok üzgünlerdi. Biz de çok etkilendik, üzüldük. Ama şanslılardı. Çünkü hikâyelerinde kısırlık yoktu. Tefiye Doğanay'ın bir hamilelik, bir düşük geçmişi vardı. Menopoza girmemişti. Rahmi iyiydi. Rahimdeki yapışıklıklar açıldı. İsmail Doğanay'dan eşine lenfosit (bağışıklık) aşısı yapıldı. Tüp bebek tedavisi uygulandı ve sonuç başarılı oldu. Korktuğumuz hiçbir risk olmadı ve 35 haftalıkken Rüzgâr ve Yağmur dünyaya gözlerini sağlıkla açtı. Hem biz, hem de Doğanay ailesi çok mutlu oldu. Onları 'nde böyle mutlu gördükçe bizler de çok mutlu oluyoruz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50’sinde ikiz doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN