Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AORTdamarını yırtan yüksek tansi·yon

SABAH, yediği patates boğazına takılınca aort damarı yırtılan ’ın başına gelenleri uzmanlara sordu. Doktorlara göre sağlıklı bir insanın aort damarı yediği yemek yüzünden yırtılmaz. Asıl neden yüksek un aort damarını yıpratmış olması...

Giriş Tarihi: 10.5.2016
AORTdamarını yırtan yüksek tansi·yon

Oyuncu 'ın aort damarında meydana gelen yırtılmaya yediği patates kızartmasının neden olduğu konuşulurken, uzmanlar aslında yırtılmaya en çok yüksek un neden olduğunun altını çizdi. Kalp cerrahları, özellikle 40 yaş üzeri yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Dr. Halit Yerebakan
Biz damarlar gerçekten yırtılıp sanki boşluklardan kan doluyormuş gibi algılıyoruz. Halbuki yırtılma olduğu zaman herhangi bir hastaneye yetişme gibi bir durum söz konusu değil. Genellikle damar duvarlarının yapısı içinde yırtıklar oluyor. Çeşitli sebeplere bağlı olarak orada, içerde bir parça kalkıyor ve kalbinizin her basıncıyla iki katman arasına giren kan damarı boylu boyunca yırtılmaya başlıyor. Yırtılan damardan kan; normalde kanın akması gerektiği yerden değil, farklı bir yerden akmaya başlıyor ama ucunda bir damar yok, tıkalı! Yüksek tansiyon hastalığı damarlarımızın duvarlarının tahriş olmasına zemin hazırlıyor. Genetik durumlar da damar yırtıklarına sebep olabilir. Çok dikkat edilmesi gereken bir şey de ağırlık kaldırmamak. Ameliyat sonrası da oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Ameliyattan sonra bu insanlar felç olarak uyanabilir.

Prof. Dr. Yusuf Kalko
Bu tarz damar yırtılmaları sağlıklı insanlarda pek gördüğümüz bir olay değil. Ancak tansiyon ve şeker hastalarında, aşırı sigara tüketen insanlarda rastlanabilir. Fakat damar yırtılması efor sarf edilmesinden ötürü meydana gelir. Oya Hanım da kendisini böyle zorlamış. Aşırı öksürük, aşırı ıkınma, zorlama gibi durumlarda oluşan basınçtan dolayı damar patlaması yüksek ihtimal. Oya Hanım'ın aort damarı, muhtemelen şah damarını da etkiledi. Çünkü bunlar birbirine yakın kalbe giden hayati damarlarımız. Allah korusun masada kalma ihtimali de vardı. Çok hayati bir operasyon çünkü bu. Başarılı bir ameliyat geçirmiş.

Prof. Dr. Bingür Sönmez
Aort en sağlam damarımızdır. Ancak damar sertliği ve yüksek tansiyon sırasında yırtılabilir. Yüzde 30-40 oranında hastalar yaşamını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Yüksek tansiyon sorunu olanlar bu risk grubunda yer aldığından 40 yaş üzeri herkes bilgisayarlı tomografi yaptırmalı. Öğürme, öksürme gibi bir durumla tetiklenebilir. İlk 48 saat önemli süreçtir.

Prof. Dr. İhsan Bakır
Aort yırtılmasını en çok yüksek tansiyon tetikler. Patates kaçması sadece tansiyonu yükselterek dolaylı yolla etki etmiştir. Hastada zaten daha önceden damar genişlemesi olduğu için yüksek tansiyonla birlikte yırtılma olmuştur. Aort damarı yırtılan hastanın saat başı ölüm riski yüzde 2 artar.

Didem SEYMEN BALCI-Sercan İNCESU-Ufuk KURT-Yunus Emre KAVAK / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AORTdamarını yırtan yüksek tansi·yon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN