Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da 40 yıl çalıştı Koçarlı'ya çiftliği kurdu

Giriş Tarihi: 10.5.2016 10:30

'da 40 yıl çalıştıktan sonra yurda kesin dönüş yapan 57 yaşındaki Süleyman Yimsel, Aydın'ın Koçarlı İlçesi'nde 120 dönümlük araziye çiftliği kurarken, 'Sülo Dede' ismiyle markalaştı.

'da 40 yıl çalıştıktan sonra yurda kesin dönüş yapan Süleyman Yimsel, Koçarlı'da ' Köy' adlı tavuk çiftliğini kurdu. 120 dönüm arazi üzerine 2 bin tavuğun olduğu çiftlikte 'Sülo Dede' markasıyla üretime başladı. 'da bir oğlu ve kızı olduğunu belirten Yimsel, "Oradaki çocuklarıma ve torunlarıma has ve onların rahatlıkla yiyebilecekleri bir ürün yaratalım istedik. 5 torunum var. Onların fotoğraflarını da aracımın üstüne koydurdum. Torunlarımın yiyebileceği bir ürün ürettim ve tüm çocukların yemesini temenni ediyorum" dedi.

DOĞAL ÜRETİM AMACI

Doğal ürünler üretme amacını güttüğünü belirten Yimsel, şöyle devam etti:
"Burası büyük bir çiftlik. 120 dönüm arazi içinde meyve ve sebze de bulunuyor. Burada her şey var. Tavukların içtiği su bile doğal yerden çıkan sudur. Tavuklar en çok kuru ve yaş yoncayı seviyor. Doğada bulduğu birçok şeyi yiyerek tamamen doğal ortamda besleniyorlar. Bu köyün özelliği şehirden yaklaşık 600 metre yükseklikteyiz. Baca, duman ve egzoz kokusu yok. Her şey doğal olduğu içinde yumurtalar tamamen organik oluyor. Çünkü hiçbir kimyasal ilaç kullanmıyoruz. Yaklaşık 2 bin tavuğumuz var. Alan geniş olduğu içinde tavuklar tamamen özgürce yaşıyorlar. 'Sülo Dede' markası adı altında günlük 1300 yumurta satıyoruz. Aydın'da 65 yumurta satış noktamız var. Bunun yanında Kuşadası ve Didim'de de müşterilerimiz yoğun. Yumurtamız nerede tüketiliyorsa mutlaka bizi aramaya başlıyorlar. Amacım burayı 'Yumurta Köy' olarak ülkede tanıtmak olacak. İnşallah bunu da başaracağız."

"HERKESE YARDIMCI OLUYORUM"

Herkese yardımcı olmaya çalıştığına değinen Süleyman Yimsel, birçok arkadaşının bu bölgede kendilerini örnek alarak aynı işi yapmaya çalıştığını ve yardım istediğini belirterek, "O arkadaşlar içinde elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Şu an bulunduğum arazi Hollandalının elinde olsaydı güllük gülistanlık olurdu. Sadece burası değil, Türkiye güllük gülistanlık olurdu. Çünkü insanlarda girişimcilik var. Tabii ki bazı şeyler devlet desteğiyle oluyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLIKaynak: DHA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'da 40 yıl çalıştı Koçarlı'ya yumurta çiftliği kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN