Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Miyoma neştersiz tedavi

Fadime Tüten, rahim bölgesindeki 3 miyom nedeniyle 4 yılını kanama ve larla geçirdi. ‘Ameliyat anne olma ihtimalini sıfırlar’ denilince dünya başına yıkıldı. Ancak genç kadın ’de az bilinen miyom embolizasyonu yöntemiyle ameliyatsız olarak yarım saatte tedavi edildi

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Miyoma neştersiz tedavi
'ta yaşayan 34 yaşındaki Fadime Tüten'e 4 yıl önce ve kanama şikayeti ile başvurduğu hastanede miyom teşhisi konuldu. En büyüğü 4.5 santimetre olan ve rahmin riskli bir bölgesinde bulunan 3 miyom, genç kadının yaşamını adeta kabusa çevirdi. Tüten, 4 yıl boyunca devam eden adet kanamaları yüzünden anemi geçirdi, kanamasını artırdığı için kansızlığını giderici ilaçlar kullanamadı ve yerinden kalkamaz hale geldi. Sosyal yaşamını neredeyse bitiren bu problem nedeniyle, sonunda işinden de ayrılmak zorunda kaldı.

EVE BAĞIMLI HALE GELDİ
Kanaması durmayan ve en küçük hareketinde bile artan Tüten, evinden çıkamayacak duruma geldi. Genç kadının ameliyattan başka şansı yoktu. Tüten'e miyomların rahmin giriş kısmında olması nedeniyle anne olma şansının ortadan kalkabileceği söylendi. Tüten tam umudunu yitirmişti ki "miyom embolizasyonu" tedavisini duydu. Antalya'da bir özel hastanede görevli Prof. Dr. Saim Yılmaz'a başvuran Tüten'den önce MR çektirmesi istendi. Tüten'e MR sonucuna göre lokal anestezi uygulanarak, kasık atardamarından miyomlara embolizasyon işlemi yapıldı. İşlem sırasında uyanık olan Tüten miyomlara müdahaleyi ekrandan dakika dakika izledi. Yarım saat süren ağrısız işlem sonrası yepyeni bir yaşama başlayan Tüten'e 6 ay sonra yeniden MR kontrolü yapılacak. Prof. Dr. Saim Yılmaz "Tedavi seçimi için her miyom hastasına mutlaka MR çekilmesi gerekir. Embolizasyon yöntemi lokal anestezi altında yapılan bir anjiyo işlemi. Sofra tuzu büyüklüğündeki taneciklerle besleyici damarları tıkanarak rahimdeki tüm miyomlar öldürülebiliyor. Ülkemizde az bilinen bu tedavi rahmini kaybetmek istemeyen kadınlar için büyük bir umut" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miyoma neştersiz tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN