Türkiye'nin en iyi haber sitesi

48 saat daha uyutulacak

’ın doktorları: Az kan gittiği için beyninde yoğun oluştu. Kanama durduruldu ama hayati tehlikesi hâlâ sürüyor. 48 saat daha uyutulup sonra durumu kontrol edilecek

Giriş Tarihi: 12.5.2016
48 saat daha uyutulacak
Aort damarı yırtılan ünlü oyuncu 'ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu, beyninde oluştuğu için 48 saat daha yoğun bakımda uyutulacağı açıklandı. Oya Aydoğan'ın tedavi altında bulunduğu İstanbul Liv Hospital'ın başhekimi Opr. Dr. Adil Tanık, Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. M. Kemal Hamamcıoğlu, Yoğun Bakım Ünitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Simru Tuğrul ve Nöroloji Bölüm Başkanı Opr. Dr. Banu Taşçı, sanatçının son durumuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

KAN AKIŞI NORMAL AMA...
Aydoğan'ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu ifade eden Başhekim Tanık, "Kanaması durduruldu ve kan akışı şu an düzenli sağlanmakta. Tansiyonu da normal seviyelere indirildi. Fakat Oya Hanım hemen ameliyata alınmasına rağmen, az kan gittiği için beyninde yoğun ödem oluştu. Ödem atıcı tedaviler uygulanmakta ve 48 saat daha uyutulacak" dedi. Prof. Dr. Ahmet Özkara ise hayati tehlikenin sürdüğüne işaret ederek şu bilgileri verdi: "Kalpten kaynaklanan kanamanın aort iç ve dış tabakasında yırtık olduğu görüldü. Bu tip hastalarda yüzde 30-35'i hayatını kaybeder. Kalp durdurulup kanama kontrol altına alındı. O bölüme suni damar yerleştirdik. Beyine kan gitmesi sağlandı. 24 saat kanama ile mücadele ettik. Nasıl bir hasar çıkacak onu ödemin dağılmasından sonra öğreneceğiz. Hayati tehlikesi hâlâ var. Anti ödem tedavisi ile ödemin yok edilmesine çalışılıyor. Perşembe günü tekrar kontrol edilecek ödemin durumuna göre tedavi şekillenecek."

ERKEN MÜDAHALE KURTARDI
Prof. Özkara, olayın nasıl gerçekleştiği yönündeki bir soruya da "Aort iç damarının yırtılması görülen bir durumdur. Genişleme olabilir ama iç ve dış yırtılma yüksek tansiyon hastalarında olur. Sigara içenlerde de olabilir veya bir cismi yutarken çok şiddetli öksürük ve baskı sonucu bu durum ortaya çıkmış olabilir. Fakat iç tabakanın yırtılması çok ender bir durumdur. Hem iç hem de dışa doğru yırtılmış. Eğer erken müdahale edilmeseydi hasta mutlaka ölürdü" diye yanıt verdi. Öte yandan Aydoğan'ın sanatçı dostlarının ve yakınlarının hastanedeki endişeli bekleyişi de sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
48 saat daha uyutulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN