Türkiye'nin en iyi haber sitesi

86 yaşındaki "Ali dede" e çağrıldı

Giriş Tarihi: 13.5.2016 11:22 Güncelleme Tarihi: 13.5.2016 11:34
86 yaşındaki Ali dede askere çağrıldı

'nın Çiftlikköy ilçesinde oturan 86 yaşındaki Ali , liğini yapmasına rağmen yoklama kaçağı olarak görülmesinin şaşkınlığını yaşadı.

Kars'taki, 3. Ordu 14. Tümen 246. Piyade Alayına bağlı Karargah Bölüğünde 1950-1952 döneminde liğini yapmasına rağmen yoklama kaçağı olarak görülen 3 çocuk 7 torun sahibi , yanlışın düzeltilmesi için Askerlik Şubesi Başkanlığına başvurdu.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kore Savaşı'nın yapıldığı dönemde, vatani görevini Kars ve Ardahan'ın Çıldır ilçesinde tamamladığını belirtti.

Geçen ay Antalya'ya gittiğinde kendisini ve ailesini şaşırtan bir durumla karşılaştığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Burada bir oteldeyken sabahın erken saatlerinde 3 polis memuru asker kaçağı olduğumu ifade ederek beni yakalamaya geldi. Adeta şok oldum. Karar, 2009 yılında Tunceli Pülümür'den Ankara'ya gitmiş. Hiç aklımdan geçmeyen bir durumla karşı karşıya kaldım. 86 yaşında vatani görevini yapan bir yaşlı adamı asker kaçağı olarak aramaları çok zoruma gitti. Daha doğrusu üzüldüm. Ben 2 yıl boyunca askerlik görevimi layıkıyla gerçekleştirdim. 1952 yılında da terhis oldum."

DİLEKÇEYLE BAŞVURUP YANLIŞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİ

Antalya'da polis merkezinde ifade verdiğini dile getiren Çelik, Yalova'ya dönünce Askerlik Şubesi Başkanlığına bir dilekçeyle başvurup, 1950-1952 döneminde 3. Ordu 14. Tümen 246. Piyade Alayına bağlı Karargah Bölüğünde askerlik görevini yerine getirdiğini, yanlışın düzeltilmesini istediğini bildirdi.

Çelik, vatani görevini yapmasına rağmen yoklama kaçağı olarak aranmasından üzüntü duyduğunu belirterek, "Vatanımı da askerliği de seviyorum. Şimdi askere alsalar yine gider 2 sene yaparım. Ama 86 yaşında asker kaçağı olarak yakalanmayı gururuma yediremedim, bana acayip geldi. Çok üzüldüm doğrusu. Sürekli yurt dışına çıkıp geliyorum şimdiye kadar aramadılar." ifadelerini kullandı.

Ali Çelik'in eşi Kumru Çelik (77) de ilk defa böyle bir şey duyduklarını ve çok şaşırdıklarını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
86 yaşındaki "Ali dede" askere çağrıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN