Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailelerin beşik kertmesi inadı çifte ölüm getirdi

Ordu’da, başlarından vurulmuş halde bulunan genç sevgililerin, beşik kertmesi yapıldıkları kişilerle evlenmeye zorlandıkları için ettiği değerlendiriliyor

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Ailelerin beşik kertmesi inadı çifte ölüm getirdi
Ordu'da başlarından vurulmuş halde bulunan iki gencin birbirlerini sevdiği, ancak ailelerinin her ikisini de küçük yaşta iken başkalarıyla "beşik kertmesi" yaptığı ortaya çıktı. Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi'ndeki ilkokul binasının arkasında kameriyede Hakan (16) ve Serkan Göçer (17) tabancayla başlarından vurulmuş halde bulundu. Olay yerinde iki tabanca bulunurken, polis gençlerin birbirlerinin başına ateş ederek ettikleri ihtimalini değerlendiriyor.

YAZA DÜĞÜNÜ VARDI
Açıköğretim Lisesi öğrencisi olan iki gencin birbirlerini sevdikleri ancak her ikisinin de küçük yaşta aileleri tarafından farklı kişilerle 'beşik kertmesi' (kız ve erkek bebeği beşikte iken nişanlama) yapıldığı ortaya çıktı. Ailelerinin "Beşik kertmesi yapıldığınız kişilerle evleneceksiniz" diyerek, ilişkilerine karşı çıkması nedeniyle gençlerin bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü. Genç kızın yaz aylarında beşik kertmesi yapıldığı gençle düğünü olduğu öğrenildi. Olay gecesi Nazlı Hakan'ın eve gitmediği ve ailesinin polise kayıp başvurusunda bulunduğu da ortaya çıktı. Nazlı gibi sevgilisi Serkan'ın da başka biriyle evlendirilmek istendiği ancak kendisinin bu evliliğe karşı çıktığı öğrenildi.

'AİLELER ZORLAYAMAZ'
Ordu Barosu Başkanı Avukat İlhan Kurt, beşik kertmesi geleneğinin hukuki olmadığının altını çizerek, yaşı küçük çocukların evlendirilmek istenmesinin cinsel istismar suçunu oluşturduğunu kaydetti. Avukat Kurt, "Medeni Kanunumuzda evlenme koşulları belirtilmiş. Çiftlerin evlenebilmeleri için 17 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor ve evliliğe tarafların karar vermesi gerekiyor. Bunun haricinde aileler veya akrabalar evlenecek olan tarafları evliliğe zorlayamaz" dedi.

Açıköğretim Lisesi öğrencisi Serkan Göçer ile Nazlı Hakan, başlarından vurulmuş halde bulunmuşlardı. Polis, iki gencin birbirlerine ateş ederek intihar ettiğini düşünüyor.

Mustafa KIRLAK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailelerin beşik kertmesi inadı çifte ölüm getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN