Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okulda kopya yok

Bursa’da Işıklar Askeri Hava Lisesi Komutanlığı’nda eğitim gören öğrenciler, aldıkları ‘temel değerler eğitimi’ sayesinde sınavlara öğretmensiz girmelerine rağmen kesinlikle kopya çekmiyor. Görevlinin bulunmadığı okul kantininden istedikleri malı alan öğrenciler, parayı kumbaraya kendileri atıyor.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 10:22 Güncelleme Tarihi: 16.5.2016 10:27
Bu okulda kopya yok
Işıklar Askeri Hava Lisesi Komutanlığı'nda 'temel değerler eğitimi' sayesinde yeni bir sınav sistemi ortaya çıktı. Öğrenciler, öğretmenlerinin ve sınav gözetmenlerinin sınav esnasında başlarında olmamasını bir fırsat olarak görmüyor ve kopya çekmek için hiçbir teşebbüste bulunmuyor. Kopya çekmenin öğrenciler tarafından nasıl değerlendirildiğini ve bu meselenin çözümü için neler yapılabileceğini araştıran Kerim Al İhsan ve Hamdi Mercan, öğrencilerle anket yaptı. Kopyanın hırsızlık veya hak yeme olarak görülmediği, hatta bunun bir yardımlaşma ve zor durumda kalındığında başvurulabilecek bir yol olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Proje üzerinde çalışan öğrenciler, "Akla gelen ilk çözüm aslında cezaların artırılmasıdır. Ancak cezaların artırılması ve kontrolün fazlalaştırılması meseleyi halletmiyordu. Öğrencilere temel değerler eğitimi verilerek, doğruluk ve dürüstlüğün önemi, hakkı olmayanı almanın yanlışlığı her türlü eğitim safhasında aşılanarak okulda bir dürüstlük ortamı oluşturuldu. Bunun neticesinde sınavlar gözetmensiz şekilde icra edilmeye başlandı. Bu kolay olmadı. Toplumumuzun her yerinde görülebilen kopya ve hak etmediğini elde etme durumunun ortadan kaldırılabilmesi için en önemli çözüm temel değerler eğitimidir" diye konuştu.

Öte yandan öğrencilerin dinlendiği ve hep birlikte zaman geçirdikleri kantinlerde de görevliler çalışmıyor. Öğrenciler aldıkları yiyecek veya içeceklerin parasını kumbaralara atarak parasını kendileri ödüyor. Bu proje ile TÜBİTAK ortaöğretim okulları proje yarışmasında bölge ikincisi olan öğrenciler, verilen temel değerler eğitimlerinin bütün okullarda yaygınlaştırılmasını istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okulda kopya yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN