Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sibel Can yaşını büyüttüğü için psikolojisi bozuldu’

Yaşını 31 yıl önce mahkeme kararıyla 6 yıl büyüten Sibel Can, doğum yılını 1970 yaptırmak için dava açtı. Mahkemede dayısı “Yeğenim yaşını büyüttüğü için psikolojisi bozuldu” dedi

Giriş Tarihi: 19.5.2016
‘Sibel Can yaşını büyüttüğü için psikolojisi bozuldu’
Sahneye çıkabilmek uğruna 31 yıl önce yaşını mahkeme kararıyla 6 yaş büyüten sanatçı Sibel Can'ın 'gerçek' yaşına dönmek için açtığı davanın ilk duruşması görüldü. Sanatçının dayısı, "Yaşından dolayı psikolojisi bozuldu" dedi. Mahkeme hâkimi ise, "Kimliğe göre annesiyle 5 yaş fark var. Bu nasıl düzeltme olmuş" diyerek tepkisini dile getirdi.

1970'LİYKEN 1964'LÜ OLDU
İddiaya göre Sibel Can'ın babası Engin Cangüre, 1985'te mahkemeye başvurup kızının 1970 olan doğum yılını 1964 olarak değiştirmek istedi. Adli Tıp da o dönem 15 yaşında olan Sibel Can'ın 21 yaşlarında olabileceği yönünde rapor verdi. Kapanan Fatih Asliye Mahkemesi'nde tanık olarak dinlenen kişiler de Can'ın 1964 doğumlu olduğu yönünde ifade verdi. 13 Mayıs 1985'te de mahkeme, kayıtlara göre evlilik dışı doğduğu iddia edilen Sibel Can'ın doğum inin 1 Ağustos 1964 olarak düzeltilmesine hükmetti.

SAHNEYE ÇIKABİLMEK İÇİN...
Sibel Can, aradan geçen tam 31 yılın ardından bu kez 'gerçek' doğum yılı olan 1970'i almak için dava açtı. Can'ın avukatı Emin Erdal, 'yargılanmanın yenilenmesi' talebiyle Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dilekçe sundu. Avukatı, anne Emine Gül Sezer ile baba Engin Cangüre'nin 30 Temmuz 1969'da evlendiğini, doğum yılının 1970 olarak düzeltilmesini istedi. Davanın ilk duruşmasına Sibel Can'ın dayısı Ünal Babacan ile menajeri Orhan Alkan ve organizatör Mehmet Emin Özmen katıldı. Alkan, "1970'li olduğunu kesinlikle biliyorum. O dönem oryantal olarak çalışırdı. Fahrettin Aslan, Sibel Can'ın assolist olmasını istiyordu.Yaşı küçük olduğu için sahne alamıyordu. Bu nedenle doğumu 1964 olarak değiştirildi. Sibel Can bu davayı gerçek yaşını istemesi nedeniyle açmıştır" dedi.

HÂKİM: BU NASIL DÜZELTME?
Mehmet Emin Özmen de, "Yurtdışı programları için vize işlemlerini biz yapıyorduk. Pasaportta 1970 görünüyordu. Sonra 1964 olduğunu gördüm. Bu işlemin sahneye çıkabilmek için yaşının büyütüldüğünü biliyorum" dedi. Sibel Can'ın dayısı Ünal Babacan ise "Sibel Can'ın doğum tarihi 1 Ağustos 1970'tir. O dönem Maksim Gazinosu'nda, yaşı tutmadığı için yasal olarak sahneye çıkması yasaktı. Onun için ailesi bu davayı açmış ve 1964 olarak düzeltmiştir. Davacı yaşının bu şekilde düzeltilmesi nedeniyle psikolojik olarak rahatsızdır" diye konuştu. Mahkeme hâkimi de, "Davacının annesiyle arasında 5 yaş fark var. Bu nasıl düzeltme olmuş? Annesi 12 yaşında çocuğu doğurmuş görünüyor. Evlendiği tarih de belli" dedi. Mahkeme Sibel Can'ın ilkokul kayıtlarının istenmesi için davayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sibel Can yaşını büyüttüğü için psikolojisi bozuldu’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN