Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antibiyotiğe dirençli bakteri terör gibi

Küresel ölçekte yapılan ‘Antimikrobiyal Direnç Araştırması’nın sonuçları ürküttü. Rapora göre Antibiyotiğe dirençli bakteriler terör kadar tehlikeli. Önlem alınmazsa milyonlarca insan ölecek

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Antibiyotiğe dirençli bakteri terör gibi
Küresel ölçekte yapılan 'Antimikrobiyal Direnç Araştırması, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin (superbug) etkileriyle ilgili ürkütücü sonuçlara ulaştı.

KİTLE İMHA SİLAHI BENZETMESİ
Araştırmaya göre, hemen adım atılmazsa 2050'de antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler dakikada 20 kişinin ölümüne neden olacak. Raporda, ilaçlara tepki göstermeyen enfeksiyonlarla mücadelenin "hızla kaybedilen bir savaş" olduğu belirtiliyor ve "bu durum adeta kitle imha silahı kullanılan bir terör eylemi kadar büyük tehlike oluşturuyor" deniyor. BBC Muhabiri James Gallagher, sorunun yeterince yeni antibiyotik üretilememesi ve elimizdekilerin de harcanması olduğunu söylüyor. Araştırmanın başladığı Haziran 2014'ten bu yana 1 milyon kişi, çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Araştırmacılar 2050 'ye gelindiğinde yılda ortalama 10 milyon kişinin antibiyotiklere dirençli enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitireceğini tahmin ediyor. İlaca dirençli bakterilerin dünya ekonomisine de 100 trilyon ek yük getirmesi bekleniyor. Raporda şu öneriler sıralanıyor:
Acilen küresel farkındalık kampanyası başlatılmalı.
Araştırmalar için 2 milyon $'lık küresel fon oluşturulmalı.
Enfeksiyonların yayılmasını engellemek için temiz su ve sağlık hizmetlerine erişim artırılmalı.
Tarım ve hayvancılıkta kullanılan insan sağlığına zararlı antibiyotikler yasaklanmalı.
Yeni antibiyotik bulan şirketlere 1 milyar $ ödül verilmeli.
İlaçlar yerine aşı kullanımı teşvik edilmeli.
Rapor tıp dünyasında ses getirse de, araştırmanın kesin tahminlerde bulunmak için yetersiz olduğunu düşünenler de var. Sınır Tanımayan Örgütü "Bu rapor ilaç piyasasının bakterilere karşı ne kadar başarısız olduğunu göstermek adına güzel bir ilk adım, ama mevcut ürünlere erişimi anlamak için yetersiz" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antibiyotiğe dirençli bakteri terör gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN