Çiniye can veren İznik

’nın İznik ilçesinde düzenlenen “Çini ve Kültür Festivali” çeşitli etkinliklerle başladı. İznik Belediye Başkanı Sargın, “İznik denince akla çini sanatı gelir” dedi

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Çiniye can veren İznik
'nın İznik ilçesinde düzenlenen "İznik Çini ve Kültür Festivali", çeşitli etkinliklerle başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi ve İznik Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen festival, Belediye Hizmet Binası önündeki "Dünden bugüne İznik Çinisi" sunumuyla açıldı.

SELÇUKLU'DAN MİRAS
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, açılışta yaptığı konuşmada, bu yıl ikincisi düzenlenen programın, 19 Mayıs 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda yapılmasının festivali daha anlamlı kıldığını belirtti. İznik denince akla çini sanatının geldiğini anlatan Sargın, şunları söyledi: "İznik Çinisi Selçuklulardan, Osmanlılara miras kalıp, 13. ve 17. yüzyıllar arası çağını yaşamış bir değerimiz. Ne yazık ki bu değerimiz 18. yüzyıldan sonra yavaş yavaş kaybolmaya başlamış ve 19. yüzyılın ilk başlarında da çini yok olmaya yüz tutmuş. 1970'li yıllarda İznik çinisinin yeniden canlanmasına vesile olan başta Faik Kırımlı hocamızı, Eşref Eroğlu ağabeyimizi ve Rasih Kocaman hocamızı da minnetle anıyoruz. Çünkü onlar bu meşaleyi o gün yaktılar ve o günden sonra çinici kardeşlerimiz bu meşaleyi canlandırmaya devam ediyorlar ve bugün de gördüğünüz gibi artık festivaller gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız kültürümüzün bizlere mirası olan İznik Çinisi'ni tüm dünyaya tekrar duyurmaktır."

FESTİVALE BÜYÜK İLGİ
Konuşmaların ardından, defile, halk oyunları ve Hacivat ile Karagöz gösterileri yapıldı ve festivale katılan konuklar çini standını gezdi. Bursa AK Parti Milletvekili Zekeriya Birkan da festivale katılan konuklara çikolata ikram ederek, çini boyadı. Programa, Bursa AK Parti Milletvekili İsmail Aydın, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ile çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiniye can veren İznik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN