Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Da Vinci’nin Mekanik Aslan’ı EXPO 2016’da

’da EXPO 2016’daki “Leonardo’nun Dünyası” sergisinde, ünlü sanatçının el çizimleri ve 20 tasarımı yer alıyor. Sergide 3 metrelik “Mekanik Aslan” çekiyor

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Da Vinci’nin Mekanik Aslan’ı EXPO 2016’da
SABAH'ın ana medya sponsoru olduğu EXPO 2016 Antalya, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan ressam Leonardo Da Vinci'nin dünyasına ev sahipliği yapıyor. Da Vinci'nin çizimlerinin dijitalleştirilmiş restorasyonlarından "Mekanik Aslan" ilk kez EXPO 2016'da sergiye çıktı. 53 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen EXPO 2016'da açılan "Leonardo'nun Dünyası" adlı sergi, Kongre Merkezi'nde 15 Temmuz'a kadar görülebilir. Da Vinci'nin dünyasına ışık tutan sergide sanatçının el çizimleri ve 20 tasarımı yer alıyor. Dijitalleştirilmiş restorasyonlarından ise "Mekanik Böceği" ve "Mekanik Aslan" çekiyor. Sergide Fransa kralının huzurunda yürümesi ve ona zambak takdim etmesi için inşa edilen "Mekanik Aslan" maketi, 3 metrelik ilk gerçek boyutlu canlandırma özelliğiyle EXPO 2016'ya ayrı bir önem kattı. Sergideki"Uçan İki Kişilik Bisiklet"in gösterimi de dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Da Vinci'nin uçma hayalinden yola çıkarak tasarladığı Büyük Uçurtma, eşi benzeri görülmemiş hakiki bir 15. yüzyıl robotu olma özelliği taşıyor. Robot Asker, Mekanik Yarasa ve Çok Toplu Savaş Gemisi maketleri de serginin en dikkat çeken parçalarından. Serginin küratörü Edoardo Zanon Leonardo, "Teknik çizimin babası kabul ettiğimiz özel bir adama Leonardo'ya tutkun olmamak imkânsızdı" dedi. Endüstriyel tasarımcı Edoardo Zanon ise sergilenen 20 tasarımdan bazılarının ilk kez EXPO 2016'da görüldüğünü söyledi.

KRALİÇE ADAYLARI EXPO 2016'YI GEZDİ
23 Nisan'da kapılarını ziyarete açan EXPO 2016 Antalya, 37 ülkeden "Miss Eurasia Güzellik Yarışması" için gelen kraliçe adaylarını da konuk etti. Kraliçe adayları, bin 121 dönümlük alana hayran kaldı. Kraliçe adaylarına proje ve katılımcı ülkeler hakkında bilgi verildi. Kraliçe adayları, Şakayık Terası'ndan su gösterisini izledi. 80 metreye kadar yükselen fıskiyeleriyle Türkiye'nin en büyüğü olan Expo Göleti'ndeki su gösterisini ilgiyle izleyen adaylar, Yeşil Köprü üzerinde foto muhabirleri ve kameramanlara poz verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Da Vinci’nin Mekanik Aslan’ı EXPO 2016’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN