Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamlıca si’ne 1453 metrekarelik bayrak

Giriş Tarihi: 23.5.2016
Çamlıca Camisi’ne 1453 metrekarelik bayrak

Kadir Gecesi’ne denk gelen 1 Temmuz’da açılması planlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sinin minareleri arasına asılacak Türk bayrağı tamamlandı

'un fethinin 563. yıldönümü'nde Çamlıca si'ne 1453 metrekarelik dev Türk Bayrağı asılacak. Caminin iki minaresi arasında yer alacak bayrak, İstanbul'un birçok noktasından görülecek. Fetih günü tüm İstanbullulara özel bir an yaşatmak istediklerini söyleyen İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk "Fethin görkemi Çamlıca Camisi'nde hissedilecek" dedi.

ÇAMLICA CAMİSİ'NİN SON HALİ

TEMELİNİ ERDOĞAN ATMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013'te temelleri atılan Çamlıca Camisi Fetih Günü'ne özel görsel bir şölen sunacak. 1 Temmuz günü Kadir Gecesi'nde ibadete açılması planlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisinde, 29 Mayıs 2016 günü, özel olarak yaptırılan 1453 metrekarelik Türk bayrağı dalgalanacak. 1453 yılından esinlenerek hazırlanan dev bayrak, yapımı tamamlanan 1 ve 2 numaralı minarelerin arasına asılacak. Çamlıca Camisi'nde dalgalanacak bayrak, İstanbul'un farklı noktalarına konumlanacak fotoğrafçılar tarafından görüntülenecek.

TEKNİK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
Çamlıca tepesinin çok rüzgarlı bir tepe olduğunu ifade eden İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk "Bayrağı asmada bir problem yaşanmaması adına teknik çalışmalarımız devam ediyor. Minare arasına bayrağı sabit tutacak mekanizmaları yerleştirdik. Hedefimiz bu anı canlı canlı tüm İstanbullular4a yaşatmak. Fethin görkemi Çamlıca Camisi'nde hissedilecek. Şu an bayrağımız hazır. Asılmayı bekliyor" diye konuştu. Caminin tamamlanması için 10'a yakın atölyede mermer, ahşap, kapı, pencere, alçı ve çini gibi ince iş çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini söyleyen Külünk, "29 Mayıs Fetih gününde özel olarak yaptırdığımız 1453 metrekare büyüklüğünde bayrağımız kısmetse dalgalanacak. Bayrağın hazırlanması için çalışmalar kiraladığımız spor salonunda devam ediyor. Bayrak asıldığında, o gün şartları da müsaade ederse İstanbul'un farklı yerlerinden görülecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamlıca Camisi’ne 1453 metrekarelik bayrak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN