Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da limana Çanakale Anıtı

Giriş Tarihi: 23.5.2016
Kanada’da limana Çanakale Anıtı
'nın Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax'a Çanakkale Anıtı dikildi. Türk toplumunun girişimiyle hazırlanan anıt, Halifax Uluslararası Limanı'nda yolcuların karaya ayak bastıkları alanda yer alıyor. aynı kompleksi içinde bulunan Halifax Pier 21 Göçmen Müzesi'nde de Türklere ilişkin bir tabela bulunuyor.

ANZAK ANNELERİNE...
İki ton ağırlığında, 165x65x50 santimetre ebatlarındaki anıtta Türk ve bayrakları ile, askerlerin Çanakkale'deki ortak tarihini anlatan ifadeler ve Atatürk'ün Anzak anneleri için söylediği sözler yer alıyor. Anıtın açılışı törenine Türkiye'nin Halifax Fahri Başkonsolosu Ali Vehbi Çınar ve kentteki Türk toplumunun temsilcileri katıldı. Tören Çanakkale şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Törende, İstiklal Marşı ve milli marşının ardından Çanakkale Türküsü de seslendirildi. Anıtın açılış kurdelesini, aynı zamanda Halifax milletvekili olan Kanada Federal Parlamentosu Başkanı Geoff Regan ile Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal kesti. Büyükelçi Ünal, konuşmasında, Türk milletinin tarihin küllerinden çıkarak İstiklal Savaşı'nı kazandığını anlattı. Ünal, "Birlikte yaşadığımız tarih bizleri bölmedi, birleştirdi. Tarih sayfalarında, bu sayfanın bir örneği daha yoktur" dedi.

'ÖNEMLİ İKİ MÜTTEFİK'
Regan da "Geçmişin hatıraları iki halkı birleştiriyor. Modern Türkiye ile Kanada bugün NATO içinde önemli iki müttefik" diye konuştu.

Açılışa Halifax Belediye Başkan Vekili Matt Whitman, Eyalet Göçmen Bakanı Lena Metlege Diab, Eyalet Kültür Bakanı Tony Ince ve anıta yeri sağlayan Halifax Uluslararası Liman İdaresi'nin Genel Müdürü Krista Dempsey de katılarak konuşma yaptılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada’da limana Çanakale Anıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN