çeken yaşlının yakını aransın’

Giriş Tarihi: 23.5.2016
‘Para çeken yaşlının yakını aransın’

Ceza u profesörü Ahmet Gökçen, yaşlı vatandaşların bankadan çekerken yaşadıkları dolandırıcılık olaylarına ‘dur’ demek için bu öneriyi yaptı

Yaşlı insanların bankadan çekerken yaşadığı dolandırıcılık olaylarına 'dur' demenin yolları aranıyor. Dolandırıcıların yaşlıları hedef alması onların banka işlemleri sırasında daha kolay aldatılabilmesinden kaynaklanıyor. 5 bin lira ve üzerinde Marmara Üniversitesi Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gökçen, "Tapu işlemlerinde satış işlemi yapılırken 65 yaş üstündeki insanlardan doktor raporu isteniyor. Bankalar da buna benzer bir uygulama ile yaşlı insanların dolandırılmasını önleyebilir. Örneğin 5 bin liranın üzerinde işlem yapan bir yaşlımızın 1. derecede yakınları aranarak haber verilebilir" diye konuştu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gökçen konuyla ilgili SABAH'a yaptığı değerlendirmede "Yaşlılar bankalardan çektiği zaman üçüncü bir kişi bilgilendirilirse bu mülkiyet hakkını sınırlar. Bu yüzden ilk olarak yapılması gereken yaşlı insanların yakınlarının tedbir almasıdır. Tapu işlemlerinde benzer bir güvenlik önlemi var" diye konuştu.

YÜKSEK MEBLA ĞDA RA POR...
Ceza avukatı Mahmut Ceren ise "Telefon dolandırıcılığında dolandırıcılar kurbanlarının telefon kapatmasını istemez. Bankalar sürekli telefonla konuşan insanların yapacağı işlemlerde daha dikkatli davranabilirler. Onun dışında belli bir yaş üzerindeki insanlardan kredi alma veya yüksek meblağlarda para çekiminde doktor raporu isteyebilirler. Böyle bir uygulamaya gidebilirler" dedi. İşte son dönemde yaşanan bazı dolandırıcılık vakaları;
Adana'da ikamet eden 65 yaşındaki S.G., kendisini başsavcı olarak tanıtan bir kişiye bankadan kredi çekerek 14 bin lira verdi.
Karaman'da oturan 75 yaşındaki S.Ş. kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtan kişilere bankada bulunan 70 bin lirasını çekip verdi.
Konya'da 68 yaşındaki P.U. kendisini polis ve savcı olarak tanıtan bazı kişiler tarafından dolandırılarak, bankada bulunan 39 bin lirasını şahısların hesabına havale yaptı.
İzmir'de yaşayan 85 yaşındaki N.U. kendisini polis olarak tanıtan kişi, yaşlı kadının ziynet eşyalarını aldıktan sonra, bankadan kredi çektirerek 85 bin lirasını daha aldı.
İstanbul'da yaşayan 75 yaşındaki bir kadını arayan şüpheliler terör örgütü paralarınızı alacak diye korkutarak ziynet eşyalarını ve bankadan çektiği parasıyla beraber toplam da 142 bin lirasını aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Para çeken yaşlının yakını aransın’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN