Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Islak mendiller etti

Temizlik için kullanılan mendillerin içinden insan dışkısı çıktı. Bu mendillerin insan sağlığını ciddi tehdit ettiği açıklandı.

Giriş Tarihi: 26.5.2016 07:57 Güncelleme Tarihi: 26.5.2016 08:03
Islak mendiller şok etti

Hijyen için kullanılan ıslak mendillerde yeni bir yaşandı. Daha önce Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde mikrobiyal üreme tespit edilen ıslak mendillerde, şimdi de insan dışkısına rastlandı.

Hijyen Konseyi tarafından yapılan çalışma kapsamında, gelişigüzel 22 restorandan, üreticisi, markası ve içeriği üzerinde yazmadığı için bilinmeyen 22 farklı ıslak mendil toplandı.

Laboratuvarda mikrobiyolojik kontrolden geçirilen tek kullanımlık 22 ıslak mendilin 7'sinde el silinemeyecek boyutta sakıncalı bakteriler (difteroid basil), 2'sinde ise insan kaynaklı dışkı bakterisi (enterobacter ve escherichia coli) bulundu. Islak mendillerin ciddi enfeksiyonlara neden olabileceği açıklandı.

ÜRETİCİSİ BELLİ DEĞİL

Merdivenaltı olarak tabir edilen sağlıksız ortamlarda üretimi yapılan, restoranlarda yemek öncesi ve sonrasında el temizliği için verilen, üreticisi ve içeriği paketinin üzerinde yazmayan tek kullanımlık ıslak mendillere karşı tüketicilerin li olması istendi. Hijyen ve Sağlık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fuat Çetinkaya, "Yapılan bu çalışmada, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış veya yeterli olmayan kişilerde enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin tespit edilmiş olması anlamlıdır ve önemlidir" diye konuştu.

ALIRKEN DİKKAT!

Uzmanlar, ıslak mendil alırken şunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor:
* Paket açılmamış olmalı.
* Kabarmış paketten kaçının. Kabarık paket, mikrobiyal üreme başladığını gösterir.
* Piyasa fiyatının çok altında olan ürünlerden kaçının.
* Markalı ürünleri tercih edin

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Islak mendiller şok etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN