Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da

‘16. Yüzyıl Dâhisi Nasuh Matrakçı’ sergisi Avusturya’nın başkenti ’da sanatseverlerle buluştu. 12 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek sergide harita, çini ve minyatürden oluşan 41 eser yer alıyor

Giriş Tarihi: 26.5.2016
Matrakçı Nasuh Viyana’da
Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde gerçekleşen ve Yunus Emre Enstitüsü'nün katkılarıyla hazırlanan "16. Yüzyıl Dâhisi " sergisi, Avusturya'nın başkenti 'da görücüye çıktı. Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından projelendirilen sergi, Saraybosna, Belgrad, Antalya ve İstanbul'dan sonra Viyana'da sanatseverlerle buluştu. Küratörlüğünü Beste Gürsu'nun yaptığı, çini sanatçısı Sevim Ersoy'un liderliğinde hazırlanan sergide, Enderun mektebinde yetişmiş, matematikten silahşorluğa, edebiyattan felsefeye, tarihten resme, hat ve minyatüre kadar birçok meziyete sahip Matrakçı Nasuh'un çalışmalarından hareketle hazırlanmış harita seçkileri, çini ve minyatür çalışmalarından oluşan 41 eser yer alıyor.

3 KITA, 9 ÜLKE, 10 ŞEHİR
3 kıta, 9 ülke, 10 şehirde sergilenecek proje, Viyana'dan sonra Budapeşte, Roma, Paris, Washington, Tokyo ve son olarak da Ankara'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Osmanlı döneminin ünlü minyatür sanatçısı, tarihçi, matematikçi Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el Bosnavi ya da bilinen adıyla Matrakçı Nasuh, ölümünün 450. yılı dolayısıyla UNESCO tarafından Anma ve Kutlama Listesi'ne de alınmıştı. Sergi, 12 Haziran'a kadar Viyana Sanat Tarihi Müzesi'nde ziyaret edilebilecek. Osmanlı sanatkârı Matrakçı Nasuh'un ölümünün 450. yılı münasebetiyle hazırlanan projeye SABAH, atv, Daily Sabah da destek veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Matrakçı Nasuh Viyana’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN