İnternetten alışverişte yeni dönem!

Giriş Tarihi: 28.5.2016 12:28
İnternetten alışverişte yeni dönem!

Gümrük ve Bakanlığı e-ticaret ve kapıdan satışlarla ilgili, firmaları ve tüketici hakem heyetlerini de kapsayan bir çalışma başlattı.

merkezi çalışanı olarak aldıkları kredi kartı bilgilerinin sosyal medyadan satışa çıkarıldığıhaberleri üzerine Gümrük ve Bakanı Bülent Tüfenkci'den uyarı geldi. Telefonla yapılan alışverişleride bilgisayara yönlendirilmenin önemine vurgu yapan Tüfenkci, "Mümkün oldukça kapıda ödeme yapılmalı. Yeni çalışmayla malı gördükten sonra ödeme getirmeye çalışacağız" dedi. Son dönemlerde internetten ya da telefonla yapılan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneğini tercih edip dolandırılan vatandaşların sayısının artması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı harekete geçirmişti. Bakanlık E-ticaret ve kapıdan satışlarla ilgili, firmaları ve tüketici hakem heyetlerini de kapsayan bir çalışma başlattı.

KARGO GERİ GÖTÜRECEK

Söz konusu çalışmada öne çıkan çözümün kapıdan ödemeli satışlarda alıcının kargo paketini açıp ürünü gördükten sonra ödemeyi yapması olduğu ifade edilmişti. Kapıdan satışlara ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik çalışması tamamlanarak, kargo şirketinin farklı ürün ya da hasarlı olması halinde ürünü firmaya geri götürmesi sorumluluğunun yönetmelikte net olarak belirtilmesinin hedeflendiğine dikkat çekilmişti.

AYNI TUZAĞA DÜŞMEYİN

Bakanlık çalışmalarını hızla sürdürürken, kendilerini sosyal medyada çağrı merkezi çalışanı olarak tanıtan kişilerin vatandaşların kredi kartı bilgilerini satmaya başladığı iddia edildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Ne kadar mükemmel yasalar çıkartırsan çıkart. Toplumu, tüketiciyi bilinçlendirmezsen, toplum bu noktada duyarsız kalıyor. Bütün tüketiciler, halk özellikle bu konularda çok duyarlı olmalı. Birçok haber yapılmasına rağmen, komşusundan ya da arkadaşından görmesine rağmen aynı dolandırıcı tuzaklarına düşüyorlar. Bununla ilgili yasal düzenlemeleri yaptık. Tüketici yasasını çıkarttık. İkincil düzenlemeler hayata geçirdik."

BEŞ AYDA 5 BİN ŞİKAYET

Son dönemde internetten ya da telefonla yapılan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneğini tercih edip dolandırıcıların tuzağına düşenler artarken, şikayetler de çoğaldı. Bu kapsamda son 5 ayda Bakanlığa 5 binin üzerinde başvuru geldi.

TEYİT ETMEDEN PAYLAŞMAYIN

Vatandaşların banka, polis ya da tüketici hakem heyetleri bilgileri kullanılarak aranabildiğini belirten Tüfenkci, şöyle devam etti: "'Hakem heyetinden arıyoruz bilgi güncelliyoruz' diyorlar. 'Doğalgaz abone bilgi güncelliyoruz', ya da 'Bu ayki faturanızı fazla çıkmış düşürmek istiyoruz bilgilerinizi verin' diye banka hesap numarası isteniyor. Anne ve baba adı, kızlık soyadı ve TC kimlik numarası gibi bilgileri istiyorlar. Teyit edilmeden hiçbir şekilde bilgi vermemesi lazım. Şüphelenirlerse bizi de polisi de arayabilirler."

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternetten alışverişte yeni dönem!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN