Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüm dallardan sınava girin

Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, LYS’ye gireceklere bir bölüme yerleştirilme olasılığını artırabilmek için ipucu verdi

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Tüm dallardan sınava girin
Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, 2016 Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) sayılı günler kala öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Üniversite yaşamının geri dönüşü olmayan bir meslek seçimi olmadığını belirten Çotuksöken, yaşanabilecek hayal kırıklıklarını en aza indirmek için LYS'nin bütün dallarından sınava girmenin faydalı olacağını belirtti. Prof. Dr. Çotuksöken, "LSY'nin bütün dallarından puan alan öğrenci daha avantajlı olacaktır. Üniversite öğrencisi olduktan sonra da belli kurallar çerçevesinde bölüm ya da program değiştirme şansları olduğu için alanlarla kuracakları ilişkiyi daha geniş tutabilmek, daha geniş alandan tercih ve seçim yapabilmek için elbette daha çok sayıda sınavın puanını elde etmiş olmaları büyük avantaj sağlayacaktır" dedi.

"HEYECANSIZ BİR ŞEY OLMAZ"
Hayatın her alanında başarı sağlamak için her çok çalışmak, emek vermek, çaba harcamak gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Çotuksöken, " Adaylar LYS öncesinde çalışma tempolarını, heyecanlarını çok da abartmadan ama mutlaka devam ettirmeliler. Heyecansız bir şey olmaz. Yemek yemek için bile iştah gerekiyor. Ders çalışmak da böyle. Bu çalışmalarını düzenli bir şekilde yürütüp bilgi birikimlerini de tekrar tekrar gözden geçirdikten sonra LYS'de umuyorum herkes çok başarılı olacaktır" diye konuştu.

BU YIL DA 18 ALANDA TERCİH SEÇENEĞİ VAR
LYS sınavlarında tercihler 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da 18 farklı puan türüne göre yapılabilecek. Adayların YGS'den 6 farklı puan türü bulunuyor. LYS'lerin 5 ayrı sınavına da girildiği takdirde adayın 12 farklı puan türü daha olacak. Yani toplam 18 farklı puan elde edilecek. Adaylar üniversite tercihlerini bu farklı 18 puana göre yapabilecek. Matematik ve Fen'de MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 olmak üzere 4 farklı puan türü var. Fizik, Kimya, Matematik ve Biyoloji gibi temel bilimler MF-1 ve MF-2 puan türlerinden öğrenci alırken tıp, diş hekimliği eczacılık gibi sağlık programları isteyen adaylar MF-3 puanlarına göre tercih yapabilecek. Mühendislik bölümlerinde ise MF-4 puanı kullanılacak.

HUKUK VE İŞLETME TM'DEN
Türkçe-Matematik'te ise TM-1, TM-2, TM3 olmak üzere 3 farklı TM puan türü olacak. İşletme, ekonomi, finans gibi programlar matematik ağırlıklı TM-1 puanı ile öğrenci alacak. Türkçe-Edebiyat ve Matematik ağırlıklı bir puan türü olan TM-2 ile eşit ağırlıklı programlar tercih edilebiliyor. , siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler TM-3 puanı ile öğrenci alacak. TS puanlarında ise TS-1 ve TS-2 olmak üzere 2 puan türü olacak. Sözel ağırlıklı olan TS-1 puanı ile animasyon, basın yayın, TS-2 ile ise görsel , halkla ilişkiler gibi programları tercih edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm dallardan sınava girin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN