Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada ne varsa ’da da var

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Dünyada ne varsa Erzurum’da da var

Yalnızca Doğu Anadolu’daki illerden değil Gürcistan, Azerbaycan ve İran gibi komşulardan gelen hastalar için de en güvenli kapı haline gelen Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dünyanın en zor ameliyatları son teknolojiler kulanılarak yapılıyor

'nin Doğu Anadolu bölgesinin 980 yataklı en büyük bölge hastanesi. Erzincan, Bayburt, Artvin, Kars, Ardahan, Iğdır, Muş ve Bingöl gibi çevre illerden ve Gürcistan, Azerbaycan ve İran'dan hastalar geliyor. Bölgenin en büyük yanık tedavi merkezine gelen hiçbir hasta geri çevrilmiyor. Yatakların tümü dolu olduğu zaman hastalar cerrahi bölümlerden birine yatıyor, sonra kendi bölümüne geçiyor. Yanık tedavi ünitesine gelen hasta yakınları özel kurulmuş telefon sistemiyle hastasıyla camın ardından görüşüyor. Köylerde ekmek pişirirken kuyu ya da tandır diye tabir edilen yanık tipleri bu bölgede çok fazla görülüyor. Buradaki merkezin dışında bölgede, o tür hastaları alan, yüksek yanık derecelerine hâkim olan başka bir merkez yok. GATA'dan sertifikalı doçent, bu hastaları tedavi ediyor.

BÖLGENİN TEK CİHAZI
50 yataklı onkoloji kliniği var. Onkoloji bölümü tomoterapi, linak gibi son teknoloji cihazlara sahip. Kanser hastalarının tedavisinde ışın tedavisi yöntemi uygulanırken sağlam dokuları maksimum düzeyde koruyan son teknoloji tomoterapi cihazı bölgede sadece 'da var. Özel hastanelerin gözde yatırımı olarak nitelendirilen milyon dolarlık cihazlar devlet hastanelerinde de hastaların tedavisinde kullanılıyor. Üstelik İstanbul'dan, Ankara'dan uzun randevu sürelerini beklemek istemeyen pek çok hasta tedavi olmak için Erzurum'a geliyor. Özellikle tomoterapi, linak, bazen robotik cerrahi gibi bazı yüksek teknoloji cihazlarda neredeyse randevu almaksızın müracaat edip konforlu bir şekilde tedavi olabiliyorlar. Anjiyo merkezi ve son teknoloji anjiyo cihazı 24 saat çalışıyor. Hastanenin içerisinde sağlık turizmi ofisi ve ekibi var. Çok yakında Gürcistan'da Erzurum'a direkt uçak seferleri başlayacak.

ÇOK ÖZEL AMELİYATLAR...
Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, "En zor operasyonları gerçekleştiriyoruz. Kasıktan kalp kapağı tamiri ameliyatlarının dünyadaki 71'inci vakası hastanemizde yapıldı. Çalışan kalpte by-pass yaptık. Robotik cerrahi ameliyatlarını da yapıyoruz. Erzurum 2011 Universiad Kış Olimpiyatları'nda bir Slovak antrenöre by-pass yapıp ülkesine gönderdik. Slovakya Cumhurbaşkanı bize teşekkür mektubu gönderdi" dedi.

5 YILDIZLI OTEL GİBİ DEVLET HASTANELERİ
''nin en iddialı devlet hastaneleri' yazı dizisiyle 2009'da sağlık alanında yaşanan dönüşümü anlatan SABAH, bu kez de aradan geçen 7 yılda gelinen noktaya mercek tutuyor. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İletişim Daire Başkanlığı'nın danışmanlığında yurdun dört bir yanından seçtiğimiz devlet hastanelerini gezdik. İşte Erzurum'dan İzmir'e, Edirne'den Siirt'e kadar Türkiye'nin en yeni, en teknolojik altyapıya ve akıllı binalarına sahip ve tek kişilik odaları ile hastalara otel konforunda hizmet veren devlet hastaneleri...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada ne varsa Erzurum’da da var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN