Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni kalpleriyle buluştular

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kalp nakli operasyonuyla sağlığına kavuşan 40 hasta, kahvaltı buluşmasında doktorlarıyla bir araya geldi

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Yeni kalpleriyle buluştular
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 1998'de yapılan ilk operasyondan bu yana, kalp nakliyle sağlığına kavuşan 40 hasta, bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Mucize Kalpler' buluşmasına nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Bayezid ile servis doktorları, Organ Nakli Koordinatörü Fatma Temel ve hemşirelerle kahvaltıda buluştu. 18 farklı ilden gelen nakilli hastalar, yaşamalarının mucize olduğunu belirterek, "Biz artık hasta değiliz. Sağlıklı insanlarız. Sıradan insanlar ne yapıyorsa bizler de aynısını yapıyoruz" diyerek mutluluklarını dile getirdi.

609 ACİL KALP İHTİYACI VAR
2016'nın ilk 5 ayında 7'inci kalp naklini gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Ömer Bayezid, genelinde 609 hastanın acil kalp beklediğini, bunlardan sadece 89'una kalp nakli yapılabildiğini söyleyerek, "Bu matematiksel olarak yüzde 18 oran demektir. 'de kalp hastaları en fazla 200 gün yaşayabiliyorlar. Bu nedenle organ bağışının hızla yaygınlaşması lazım. Biz hastanemizde 125 hastaya yapay kalp nakli yaptık" dedi. 19 Ağustos 1998'de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ilk kalp nakli yapılan Hamide Akman (47), "19 yılı geride bıraktım. Çok şükür hiçbir sıkıntım stresim olmadı. Hayatımı sağlıklı insanlar gibi sürdürüyorum. Yaşımı soranlara da 19 diye cevap veriyorum" dedi. Akman'ın üniversite öğrencisi kızı Saliha Akman ise, "Kalbi değişse de de babama ve bana olan sevgisi hiç değişmedi" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE TEK DÜNYADA 3'ÜNCÜ
Ayla Kıray (39) ise ilk kalp naklini 2008'de olduğunu söyleyerek, "Akciğerlerimdeki sıkıntılar nedeniyle 2013'te nakil kalbimde büyüme yaşandı ve iflas etti. Hayattan umudu kesmiştim. Ömer Bayezid hocam mucizeyi gerçekleştirdi. 17 Haziran 2013'te ikinci kez kalp nakli yaptı. Ben, ikinci kalp nakli olan 'nin ilk, dünyanın ise 3'üncü hastayım. Sağlığım çok yerinde. Hiçbir sıkıntım yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kalpleriyle buluştular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN