Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En uzun tünel törenle açıldı

Alpleri’nin altından geçerek İtalya, , Avusturya ve ’yı bağlayan dünyanın en uzun demiryolu tüneli “Gotthard Base” hizmete girdi

Giriş Tarihi: 2.6.2016
En uzun tünel törenle açıldı
Gotthard Base adlı dünyanın en uzun demiryolu tüneli, dün 'de törenle açıldı. Açılışa Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Cumhurbaşkanı Johann Schneider-Ammann katıldı. İsviçre Alpleri'nin altındaki tünel, tam 57 kilometrelik uzunluğuyla Manş Tüneli'ni (50.5 kilometre) ve Japonya'daki Seikan Tüneli'ni (53.9 kilometre) geride bıraktı.

ARALIKTA TAM KAPASİTE
Açılış öncesinde Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları tüneli kutsadı. Sembolik olarak bin yolculuk bir tren tünelden geçiş yaparken, Gotthard Base'in tarifeli seferlerde tam kapasiteyle kullanımının aralık ayını bulacağı belirtildi. Tünelin, Almanya'nın başkentiBerlin ile İtalya'nın Milano kenti arasındaki mesafeyi yaklaşık iki saat kısaltacağı belirtildi.

MALİYETİ 11 MİLYAR EUROYU AŞTI

11.1
Gotthard Base Tüneli'nin yapımı İsviçre'- ye 11.1 milyar euroya maloldu. Bu, 2012 Londra Olimpiyatları'nın maliyetine eşit.

17
Tünelin inşası 17 yıl sürdü. Uzun süre gibi görünse de İsviçre, 1992'deki plana sadık kalarak tüneli zamanında bitirmeyi başardı.

177
Tünel, ilk 1872- 1882'de 15 km uzunluğunda inşa edildi. Resmi rakamlara göre 177 işçi hayatını kaybetti

118
Tüm tünel projeler bittiğinde Berlin ile Milano arasındaki mesafe 118 dakika daha kısa sürecek.

365
Çift taraflı tünel, aralıktan itibaren 260 yük, 65 yolcu treni olmak üzere günde 365 geçiş sağlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En uzun tünel törenle açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN