Kız kardeşinin damarıyla hayata tutundu

Karaciğere giden damarları tıkanınca ölümün eşiğine gelen Satılmış Şeker, ’de ilk kez bir canlıdan nakille gerçekleştirilen damar yaması yöntemiyle hayata tutundu. Şeker için kız kardeşi Sevgi donör oldu

Giriş Tarihi: 6.6.2016
Kız kardeşinin damarıyla hayata tutundu
Sirozla mücadele eden Satılmış Şeker (34) karaciğerini besleyen damarlar da tamamen tıkanınca ölümün eşiğine geldi. Doktorlar genç adama "1 yıl ömrün kaldı" dedi. Ancak Şeker, 'de ilk kez canlı bir donör kullanılarak uygulanan yöntemle yeniden hayata tutundu. Damar yaması da denilen 'Renoportal Anastomoz' isimli yöntemle ağabeyi için donör olan 24 yaşındaki Sevgi Kaya'dan damar alındı. İstanbul'da özel bir hastanenin Organ Nakli Bölüm Başkanı ve Karaciğer Nakli Sorumlusu olan Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, umudun tükendiği yerde Satılmış Şeker'i sağlığına kavuşturdu. Daha önce bir kadavradan nakille bir ilki gerçekleştiren Prof. Dr. Remzi Emiroğlu bu kez aynı yöntemi canlıdan canlıya uygulayarak yine bir ilke imza attı. "Onun tekrar hayata tutunması önce doktorların elindeydi sonra da benim. Hem kardeşimi hem de vicdanımın sesini dinleyerek verici 'donör' oldum. 14 yıl önce de annemi sirozdan kaybettim, keşke ona da verebilseydim de şimdi hayatta olsaydı!" diyen Sevgi Kaya nakledilen damarıyla ağabeyine can verdi. Sevgi Kaya 5, Satılmış Şeker de 10 günde taburcu oldular. Şimdi kendisini hiç olmadığı kadar iyi hissettiğini belirten Satılmış Şeker "10 gün oldu operasyon yapılalı, şu an kendimi 5 km yürüyebilecek gibi hissediyorum. Bundan sonra da kendime iyi bakacağım. Gece gündüz sporumu yapacağım." diyor.

BİR TERZİ İNCELİĞİYLE…
PROF. DR. REMZİ EMİROĞLU: Hastamızın karaciğeri besleyen damarları pıhtılaşan kan nedeniyle tıkanmıştı. Ameliyatta önce karaciğere giden damarın içini temizlemeye çalıştık ama mümkün olmadı. Çünkü damar boylu boyunca tıkalıydı.Bu kez sol böbreğinin damarını bulduk. Bu damarı ana damarla birleştiği yerden ayırdık. Uzatmak için bunun ucuna kadavradan aldığımız bir damarı ilave ettik. Bu sırada da Sevgi'den aldığımız damarla, Satılmış'ın karaciğerinin damar kısmına bir yama koyarak uzattık. Böylece iki uzun yama oldu elimizde. Sonra bu iki yamayı birbirine diktik. Yani artık karaciğere gelen kan böbrekten geliyor, karaciğer, böbrek damarından kan sağlıyor. 'de canlı vericiyle ilk kez bu operasyon gerçekleştirildi. Dünyada da çok az sayıda bu tip operasyon yapıldı. Biz organ nakli için bağışlanan kadavraların karaciğerini çıkarırken damarlarını çıkarmaya başladık. Bunları dondurup saklıyoruz. Ancak yeterli damar olmayınca, hastamız Satılmış'da olduğu gibi, canlı vericinin damarını da kullanabilir miyiz diye düşününce bu yöntem ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kız kardeşinin damarıyla hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN