Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne tek kıbleden giriliyor

'nın Meram ilçesindeki büyük İslam alimi ve mutasavvıf adına 1274 yılında inşa edilen , restorasyon sonrası ana giriş kapısının kıbleye bakması nedeniyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Giriş Tarihi: 8.6.2016 17:12 Güncelleme Tarihi: 8.6.2016 17:20

'nın Meram ilçesindeki büyük İslam alimi ve mutasavvıf adına 1274 yılında inşa edilen , restorasyon sonrası ana giriş kapısının kıbleye bakması nedeniyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Aslen Malatyalı olan Sadrettin Konevi, Konya'ya yerleşen dönemin tanınmış İslam alimlerinden biri olarak biliniyor.


Konevi'nin Selçuklu kümbetlerine benzeyen türbesi, " türbeler" tipinin ayakta kalan tek örneği olarak gösteriliyor. Gövdesi açık, kaidesi mermer işleme türbenin üzerinde, köşeli, kafes şeklinde ahşap bir külah bulunuyor.

Konevi adına 1274 yılında kesme ve moloz taştan inşa edilen dikdörtgen yapılı caminin bugüne ulaşan en önemli parçası ise kapısı. Bu kapının yanındaki mahfilin kütüphane olarak kullanıldığı biliniyor.

Restorasyonla tek çatı altında toplandı
Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, açıklamada, Sadrettin Konevi Camisi'nin, Konya'daki Selçuklu dönemine ait en önemli yapılardan birisi olduğunu söyledi.

Yapının, mihrap ve kapısının orijinal olduğunu vurgulayan Çaycı, "Dönemin valisi Ferit Paşa tarafından yapılan detaylı restorasyonda tekke, kütüphane ve mescit bölümü tek çatı altında toplanmış. Sadrettin Konevi'nin türbesi ise bu yapının dışındadır. Restorasyonda kütüphane, mescit ve zaviye tek bir yapıya dahil edilince caminin ana giriş kapısı kıblede yer aldı. Caddeye bakan bu kapının üzerinde orijinal kitabesi ile yenileme kitabesi yer alıyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadrettin Konevi camisine tek kıbleden giriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN