Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abladan üçüncü hayat

Oyuncu Selim Tezin, 9 yıl arayla ikinci kez böbrek nakli oldu. Bir böbreğini ağabeyinden alan oyuncu, şimdi de ablasından aldığı organla üçüncü hayata “merhaba” dedi

Giriş Tarihi: 10.6.2016
Abladan üçüncü hayat
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sahne Sanatları Oyunculuk Bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Selim Tezin (23), 6 yaşındayken diyalizle tanıştı. İlk oyuncağı diyaliz makinesiydi. Arkadaşları dışarda oyunlar oynarken, o hep hastanelerdeydi. 5 kardeşin en küçüğü olan Selim, 13 yaşına geldiğinde ağabeyinin böbreğiyle hayata tutundu. Okuluna gidebiliyor, arkadaşlarıyla doya doya vakit geçirebiliyordu. Hatta çok sevdiği Sahne Sanatları Bölümü'nü bile kazanmıştı. Gecesi gündüzü olmayan provaları onu biraz yordu. Böbreğine iyi bakmadı, ilaçlarını ve kontrollerini aksatmaya başladı. Üç ayda bir yapılması gereken kontrol ve tahlillerine sekiz ayda bir gidiyordu. Turneleri vardı, grip oldu, önemsemedi. Doktora bile gitmeye gerek görmedi. Bağışıklık sistemi iyice çöktü ve hastanelik oldu. Kan değerleri hiç ummadığı kadar yükselmişti ve kendini yıllar sonra yeniden diyalize girerken buldu.

İKİNCİ NAKİLE HAZIRLANDI
Tiyatro Kare'de oynadığı oyunu ve okulu yarım kaldı. 2009'da annelerini kaybeden Tezin kardeşler, kardeşlerini de kaybetme korkusu yaşayınca 'donör' olmak için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde listeye isimlerini yazdırdı. Gerekli testler yapıldı. Ablasının dokuları Selim'e uyumluydu. Selim daha önce de nakil olduğu için vücudunun yeni nakile hazırlanması gerekiyordu. Tahlillerde vücudun ikinci bir böbrek naklini kaldırabileceği anlaşıldı. Selim ablasının böbreği ile üçüncü hayat şansını yakalamış oldu. Beş günde sağlığına kavuşup taburcu oldu.

'AYNI HATALARI YAPMAM'
Nakil sürecinde ablasıyla Antalya'nın Nakilliler Sokağı'nda yaşayan Selim, iki nakil sürecinde de ailesi ve arkadaşlarından çok büyük destek gördüğünü belirterek şunları söyledi: "Abimden aldığım böbreğin değerini bilemediğim için çok pişmanım. İnsanlar nakil sırası beklerken hayatlarını kaybediyor. Ben ise ikinci kez nakil olma şansını yakaladım. Geniş bir aileye sahip olduğum için çok şanslıyım. Abime de, ablama da minnettarım. Sosyal çevreme ayak uydurmak için yasak olmasına rağmen sakatat ve midye yedim. Diyetime ve ilaç saatlerime hiç etmedim. Vücudumu gereksiz yere bu kadar yıprattım. Bir daha asla aynı hataları yapmayacağım. Kontrollerimi aksatmayacağım ve sağlığıma dikkat edeceğim. Benim yaşadıklarım diğer nakillilere de ders olsun. İyileştim diye düşünmesinler. Ben hem vücudumu, hem de psikolojimi gereksiz yere bu kadar yıprattım. Benim yaptığım hatayı yapmasınlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abladan üçüncü hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN