Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bir yaşama ilk adım

Doğuştan omurgası yüzde yüz kaymış olan 14 yaşındaki Ceren Çozgezer, 4 saatlik bir operasyonla çekici vidalar kullanılarak ayağa kalktı

Giriş Tarihi: 10.6.2016
Yeni bir yaşama ilk adım
Ceren Çokgezer, daha 14'ünde doğuştan omurgası yüzde yüz kaymış bir hastaydı. Hastalığı, öne doğru eğiklik ve yürüme bozukluğuna neden oluyordu. İleride hiç yürüyemeyebilirdi. Sıkıntılı günler geçirdi. Kayan omurganın yerine oturtulabildiğini öğrendi. Çok zor bir operasyondu ama tek çareydi. Omurga cerrahisinde 4 saat süren zor bir ameliyatla; özel çekici vidalar kullanılarak kayan omurga yerine yerleştirildi. Ve Çokgezer yeniden hayata adım attı.

'YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM'
Operasyonu Metin Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaygusuz ve ekibi gerçekleştirdi. Ceren Çokgezer, "Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Adım atamaz haldeydim. Omurgam öne doğru eğiliyordu. Ameliyattan kısa süre sonra adım atmaya başladım. Omurgamdaki eğrilik düzeldi" dedi. Anne Hasibe Çokgezer "Gün be gün kızım daha da iyi adımlarını atıyor. Bu ameliyat tam mucize" diye konuştu.

ÇOK NADİR, ÇOK ZOR
Prof. Kaygusuz ise "Bu çok nadir görülen doğumsal bir hastalık. Beşinci bel omurgasının sakrum ve kuyruk sokumu kemiğinin önüne tamamen kayması demektir. Çok zor ameliyatlardan biridir. Kayan omurga yerine yerleştirildiği gibi o bölgedeki sinir dokusuna hiç zarar vermemek gerekiyor. Bu ameliyat yapılırken cihaz yardımıyla sinir dokusundaki sinyalleri an ve an takip ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bir yaşama ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN