Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borcu yok alacağı var

Berk ’in, boşandığı Eda Odabaşı’na borcu olmadığına karar veren mahkeme, ayrıca Odabaşı’nın Çiller’e 10 bin 17 lira tutan kötü niyet icra-inkâr tazminatı ödemesine hükmetti

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Borcu yok alacağı var
Boşandığı eşi Eda Odabaşı'na (33) dava açan eski Başbakan Tansu 'in oğlu Berk Uçuran Çiller'in (35) borcu olmadığına karar verildi. Nafakayı az ödediği iddiasıyla daha önce icra takibi başlatan Odabaşı'nı haksız bulan mahkeme, 10 bin 17 lira tutan kötü niyet icrainkâr tazminatını davacı Çiller'e ödemesine hükmetti. Kararda Çiller'in 250 bin lira tazminat ile aylık 8 bin lira yoksulluk nafakası ödemesine hükmedildi. Yargıtay'ın bozma ilamıyla 250 bin liralık tazminat 200 bin liraya, 8 bin liralık yoksulluk nafakası da aylık 4 bin liraya düşürüldü. Odabaşı boşandıktan bir yıl sonra nafakanın az ödendiği iddiasıyla 35. İcra Müdürlüğü'ne başvurarak 50 bin 86 lira 1 kuruşluk icra takibi başlattı. Çiller ise herhangi bir borcunun bulunmadığını belirterek "menfi tespit" davası açtı.

FAZLA ÖDEME YAPMIŞ
Bir önceki celse bilirkişi, raporunda Çiller'in bugüne kadar ödediği toplam miktarın 298 bin lira olduğu, Çiller'in borcunun olmadığı, hatta 30 bin 100 lira fazla ödeme yaptığı yönünde görüş bildirildi. İstanbul Aile Mahkemesi'nde önceki gün görülen davanın karar duruşmasına ise tarafların avukatları katıldı. Odabaşı'nın avukatı nafaka borcunun ödenmediğini iddia ederek "Nafaka borcu değil barınma bedeli tarafımıza ödenmiştir" dedi. Çiller'in avukatı da açtıkları davanın kabulüne karar verilmesini talep etti. Çiller'in avukatı, "Teminatımız karşılığı icra dosyasına yatırdığımız paranın davalı tarafa ödenmemesini ve teminatın tarafımıza iadesini istiyoruz" dedi. Mahkeme, bir önceki celse çıkan bilirkişi raporu doğrultusunda Çiller'in boşandığı Odabaşı'na borcu olmadığına karar verdi. İstanbul 35. İcra Müdürlüğü'nde Odabaşı'nın açtığı 50 bin 86 lira 1 kuruşluk icra takibinin iptali ile Çiller'in borcunun olmadığına karar verildi. Mahkeme kararında ayrıca Odabaşı'nın 50 bin liralık icra takibinin yüzde 20'si 10 bin 17 lira tutan kötü niyet icra-inkâr tazminatının Çiller'e ödenmesine hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borcu yok alacağı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN