Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sanığı hakkında yakalama kararı

İzmir'de altı yıl önce üniversite öğrencisi E.E. adlı genç kıza köprü altında ettikleri iddia edilen Ali Y. ve M., Yargıtay'ın yerel mahkeme tarafından verilen toplam 14'er yıl 2'şer ay hapis cezası kararını bozmasının ardından, yeniden yargılanmaya başladı. Mahkeme, tutuksuz sanıklardan duruşmaya gelmeyen Ali Y.'nin yakalanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 13.6.2016 15:30 Güncelleme Tarihi: 13.6.2016 15:37
Tecavüz sanığı hakkında yakalama kararı
Eğitim masraflarını karşılamak için Alsancak'ta bir barda çalışan üniversitesi öğrencisi 29 yaşındaki E.E., Hocazade Cami karşısındaki otobüs duraklarında zaman zaman karşılaştığı İ.O.D. ile otobüs beklediği sırada, gidecekleri yere bırakma bahanesiyle önlerinde duran 2 kişinin araçlarına bindi. Söz konusu kişiler yola çıktıktan kısa süre sonra, gençlerden İ.O.D.'yi tartaklayarak indirdi. Arabadan inmeye çalışan E.E.'yi zorla kamyonette tutan 2 kişi, 21 Kasım 2010 tarihinde Kuzey Çevre Yolu Bornova geçişi viyadüklerinin altında durdu. Burada E.E.'yi dövüp eden iki saldırgan, yaşadıklarını polise anlatmaması için tehdit ederek metro istasyonunda bıraktı. Yarı baygın halde vatandaşlarca bulunan E.E.'nin anlattıkları ve araca ait plaka bilgisinden yola çıkan ekipler, tecavüz zanlıları 36 yaşındaki Ali Y. ile 29 yaşındaki M.'yi yakaladı. E.E. ile para karşılığında birlikte olmak için anlaştıklarını ileri süren iki zanlı, hastaneden tecavüz bulgularının yer aldığı raporunun alınması ve işlemlerin tamamlanmasının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

14 YIL 2'ŞER AY HAPİS VE TAHLİYE

İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dört yıl önce yapılan son duruşmada, mahkeme heyeti her iki sanığı 'Nitelikli cinsel saldırı' suçundan 9 yıl 2'şer ay, 'Cebir ve tehditle hürriyetini kısıtlama' suçundan da 5'er yıl olmak üzere toplam 14 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti gerekçeli kararın sonra yazılacağını belirtilip, tutuklu kaldıkları süre ve temyiz aşamasının uzun sürebileceğini göz önüne alarak sanıkları tahliye etti.

RUH SAĞLIĞI BOZULDU

İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ıncı İhtisas Dairesi'nden mahkemeye gönderilen, mağdure E.E'nin olaydan dolayı 'travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon' denilen psikiyatrik bozukluğu olduğunu belirten rapor da dosyaya girdi. Cezayı çok bulan sanık avukatları ile verilen cezayı az bulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile E.E.'nin avukatı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi kararı temyiz etti.

Dört yıl sonra dosyayı ele alan Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi, kararın bir kısmını onarken bir kısmını da bozdu. Daire, sanıklara 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ile 'kasten yaralama ve tehdit 'suçundan verilen beraat kararlarını onadı. Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi diğer suç yönünden ise, dosya kapsamına göre aralarında fikir ve eylem birliği bulunan sanıkların olay mahalline götürüp cebir ve tehdit kullanmak suretiyle direncini kırdıkları mağdureye karşı aynı mekanda birbirini takiben cinsel saldırı eylemlerini gerçekleştirdiklerini vurguladı. Gerçekleştirilen eylemde suçun işleniş biçimi, meydana gelen tehlikenin ağırlığı ile sanıkların kasta dayalı kusurlarının yoğunluğunun da dikkate alınması gerektiği belirtildi. Mağdurenin ruh salığının bozulması nedeniyle, belirlenecek cezanın üst sınırının 20 yıl olduğuna dikkat çekildi. Yerel mahkemenin verdiği karar, oy çokluğu ile bozuldu.

SANIK: BOZMAYA UYULMASIN

Yargıtay'ın bozma kararının ardından bugün takrar görülmeye başlanan duruşmaya, başka suçtan hükümlü Gökhan M. ile tarafların avukatları katıldı. Sanık Gökhan M. "Kişiyi hürriyetinden yoksun kulma suçundan cezamı çekmekteyim. Diğer sanığın nerede olduğu hakkında bir bilgim yoktur. Yargıtay'ın bozma kararından bilgi sahibiyim. Bozmaya itiraz ediyorum. Bozmaya uyulmasın. Ben olayın başından beri doğruları söyledim" dedi. Sanıkların avukatları da bozma kararına uyulmamasını talep etti. Mağdur E.E.'nin, avukatı ile diğer avukatlar da bozma kararına uyulmasını, sanıklara üst sınırdan ceza verilmesini ve indirim uygulanmamasını istedi.

DİĞER SANIK İÇİN YAKALAMA KARARI

Mağdur E.E.'nin avukatı verdiği dilekçesinde, sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmesini istedi. Cumhuriyet Savcısı Şenol Dağ, bozma ilamına uyulmasını, duruşmaya gelmeyen sanık Ali Y.'nin duruşmadan kaçtığını, bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkartılmasını istedi. Mahkeme heyeti de kısa bir aranın ardından, sanık Ali Y. hakkında yakalama kararı çıkartılmasına, muğdurun avukatının sanıkların tutuklanması isteminin reddine karar verdi. Mağdur E.E.'nin bozma kararına karşı diyeceklerinin sorulması için duruşmayı, aynı zamanda karar verilmek üzere eylül ayına erteledi.
Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, "Yargıtay'ın bozma kararına uyulsun. Sanıklar hakkında iyi hal indirimi uygulanmasın. Nerede olursa olsun biz davaları takip ediyoruz. Bu davanın mağduru olan kardeşimizin davasını da uzun zamandır takip ediyoruz. Mahkeme inşallah bozma kararına uyar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tecavüz sanığı hakkında yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN