Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük hazinesini öğrencisine bıraktı

Vasiyetnamesi ortaya çıkan Türkolog Yazar Sermet Sami Uysal, maddi birikiminin çoğunu torununa bilimsel birikimini ise öğrencilerine paylaştırdı

Giriş Tarihi: 14.6.2016
En büyük hazinesini öğrencisine bıraktı
Türkolog-yazar Sermet Sami Uysal'ın (91) ölümünden 5 ay önce vasiyetname hazırladığı ve mirasının maddi çoğunluğunu torunu Aşkın Karagöz'e, bilimsel birikimini ise öğrencilerine bıraktığı ortaya çıktı.

CENAZESİ İÇİN 75 BİN TL
Beyoğlu 7. Noterliği'nin 22 Ekim 2015 tarihli vasiyetnamesine göre; Mehmetçik Vakfı ile Darüşşafaka Cemiyeti'ne 100'er bin lira bırakan Uysal, masrafları ve mezar yeri için 75 bin lira ayırdı. Öğrencilerine de mirasından pay veren Uysal, şimdiye kadar yayınlanmış tüm yazılarını içeren arşiv ile telif bedellerini ise öğrencisi Hulusi Özay'a bıraktı. Vasiyette "Yatak odasında bulunan dolabın en üst gözündeki ünlü yazarlarımızın bana ithaf edip verdikleri kitaplardan seçeceklerini ve çalışma odasındaki kitaplardan kendisini ilgilendirenleri Güzide Nihal 'a, artanları yine Hulusi Özay'a vasiyet ettim" ifadesi yer aldı. Paris Üniversitesi Fonetik Enstitüsü'nden mezun olan, Sorbonne Üniversitesi'nde doktora yapan Uysal, böbrek ve nedeniyle geçen 31 Mart'ta ölmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük hazinesini öğrencisine bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN