Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Kayra, 5 yılda 70 ameliyat geçirdi

Küçük çocuğun haberinin bugün basında yer almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnegöl Belediye Başkanı Ak Parti'li Alinur Aktaş'ı arayarak aile için ne yapılabileceği konusunda görüş aldı.

Giriş Tarihi: 14.6.2016 13:24 Güncelleme Tarihi: 14.6.2016 16:29
Minik Kayra, 5 yılda 70 ameliyat geçirdi

'nın İnegöl İlçesi'nde 3 yaşındayken içtiği temizlik maddesi nedeniyle iç organları büyük hasar gören ve 5 yıl içerisinde yurt içi ve dışında 70 operasyon geçiren 8 yaşındaki Kayra Karakaş, sırtındaki cihazla besleniyor. Küçük çocuğun haberinin bugün basında yer almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnegöl Belediye Başkanı Ak Parti'li Alinur Aktaş'ı arayarak aile için ne yapılabileceği konusunda görüş aldı.

İçtiği lavoba açıcı nedeniyle iç organları büyük hasar gören, 5 içerisinde Türkiye ve Amerika'da toplamda 70 ameliyat geçiren Kayra Yaman'ın ABD'deki tedavisine ara verildi. Türkiye'de 30, ABD'de ise 40 ameliyat geçirmesine rağmen özel bir cihaz sayesinde sırtına takılı olan çantanın içinden beslenen minik Kayra, 1 yıl içerisinde tekrar ABD'ye giderek büyük bir operasyon geçirecek.

5 YILDA 70 AMELİYAT GEÇİRDİ

Günde 18 saat boyunca mama çantasıyla gezmek zorunda olan minik Kayra'nın babası Halit Karataş, 6 yıldır maddi ve manevi tüm desteklerini yılmadan Kayra'ya harcadıklarını söyledi. Karataş, "Kayra, 2011 yılında banyoda içmiş olduğu lavoba açıcı temizlik maddesiyle organlarında büyük hasar oluştu. Türkiye'de 30 ameliyat geçirdi. Ancak ameliyatlardan sonuç alınamayınca sağlık bakanlığına başvurup tedavinin yurtdışında deval edilmesini istedik. Ardından Sağlık Bakanlığı'nda cevap aldık ve Amerika'ya gittik. Burada 2'si büyük 40 ameliyat oldu. Kayra Türkiye'de iken yürüyemiyordu, öksürüyordu hatta uyuyamıyorudu. Ancak Amerika'daki tedavilerden sonra hem yürümeye hemde kilo almaya başladı. 16 kilodan 28 kiloya ulaştı. Kayra'nın sırtında mama makinesi var. Amerika'ya gitmeden önce biz miğdesinden enjektörle besliyorduk. Artık makinasıyle daha sağlıklı ve daha düzenli besleniyor. Kayra'nın sırtındaki mama çantasından kurtulması için tekrardan ameliyat geçirmesi gerekiyor. 6 ay ile 1 yıl arasında Amerika'ya giderek Kayra'nın bu büyük ameliyatını gerçekleştireceğiz. Maddi anlamda çok zor durumlar yaşadık. Ama İnegöl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, başlattığı yardım kampanyası ile toplanan paraları tedavi için kullandık. Destek veren herkesten Allah razı olsun" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Kayra, 5 yılda 70 ameliyat geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN